Menuerror This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
1/25/2010 4:06:13 PM

Co jeszcze mogą zrobić rodzice dla rozwoju umysłowego dziecka?


Bardzo wiele, bo mózg rozwija się najszybciej do szóstego roku życia. Rodzice są więc pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami. Poza tym w domu dziecko czuje się bezpiecznie, a w bezpiecznym środowisku dużo łatwiej zdobywać nowe doświadczenia i nową wiedzę. Dlatego bardzo ważne jest także wspieranie kompetencji wychowawczych rodziców. Tu pożyteczną rolę spełniają spotkania dla mam z małymi dziećmi. Mogą się tam sporo dowiedzieć o rozwoju dziecka, zadać ekspertowi nurtujące je pytanie... Takie zajęcia ważne są także dla ich samopoczucia. Przecież kobieta, która urodzi dziecko w zimie, praktycznie musi przesiedzieć z nim pół roku w domu. Dobrze, by choć raz czy dwa razy w tygodniu mogła wyjść, spotkać się z innymi mamami, wymienić doświadczenia.

Źródło

+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
1/25/2010 5:42:38 PM

Co Pani sądzi o rozmaitych modnych metodach wczesnej edukacji, np. o uczeniu niemowląt czytania?


Ich ocena jest niejednoznaczna. Jedni badacze twierdzą, że wpływają one na lepsze wyniki dziecka w nauce w późniejszym życiu, inni - że nie. Podobnie jest z językiem angielskim. W Edukado prowadzimy zajęcia dla malutkich dzieci w formule Musical Babies. Polega to po prostu na śpiewaniu piosenek w języku angielskim. Świetnie się przy tym bawią i mamy, i dzieci. I to jest moim zdaniem właściwa formuła. Wczesna edukacja musi uwzględniać indywidualne potrzeby dziecka. Jeśli maluch marudzi i nie ma ochoty na takie zajęcia, to taka edukacja nie ma najmniejszego sensu.

Źródło
+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
1/25/2010 5:43:47 PM

A jak mądrze wybierać zabawki?


Zamiast kupować kolejną lalkę czy samochodzik, warto się zastanowić, z czego można zrobić zabawkę w domu. Świetną zabawką jest np. folia aluminiowa (jeżeli tylko pilnujemy, żeby dziecko jej nie zjadło!). Możemy też wziąć groch, nasypać do plastikowego kubeczka, mocno zakręcić - i mamy grzechotkę. A jeśli trzylatek chce się bawić w teatrzyk, to nie musimy kupować od razu kompletu pacynek. Możemy kupić jedną, drugą zrobić ze skarpetki, a trzecią z własnego palca rysując na nim buzię i oczy.

Trzeba też zostawić dziecku przestrzeń do eksperymentowania. Taka swobodna zabawa jest niezwykle twórcza. Możemy ją trochę ukierunkowywać, podsuwając mu różne propozycje, ale jeżeli nasz malec nie ma ochoty bawić się klockami, tylko chce malować, pozwólmy mu na to. Oczywiście, co jakiś czas można mu te klocki podrzucić. a nuż się nimi zainteresuje?

Źródło

+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
1/25/2010 5:45:12 PM

Co poza tym sprzyja rozwojowi dziecka?


Cierpliwość opiekunów. Dziecko długo ćwiczy różne umiejętności. Jeżeli np. postanowi wkładać kubki jeden do drugiego, to może to robić przez cały tydzień. Dzięki temu zabawa kończy się sukcesem, ono samo zaś nabiera wiary w siebie. Jeżeli pomagamy w zabawie, to nasza pomoc musi ograniczać się do tego, co konieczne. Najgorzej, jeśli rodzice robią wszystko za dziecko: mamusia ci narysuje kwiatuszek, a teraz mamusia wytnie ten kwiatuszek, a klej to się inaczej otwiera... Lepiej poczekać dwie minuty, aż dziecko samo dojdzie do tego, jak się ten klej otwiera.

Dziecko lubi też, gdy coś się powtarza. Kiedy np. mama czyta kolejny raz tę samo bajkę, jest zadowolone, że wie, co będzie dalej. Bo świat bezpieczny to świat przewidywalny.

Źródło
+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
1/25/2010 5:47:27 PM

A jeśli chodzi o trochę starsze dzieci?


Kiedy obserwuję rodziców trzy-, czterolatków, często odnoszę wrażenie, że stawiają im zbyt duże wymagania. A jak powiedział Lew Wygotski, wybitny psycholog rosyjski, dziecku trzeba dawać takie zadania, które tylko trochę przewyższają jego aktualne umiejętności, bo inaczej się zniechęci. W pełni się z tym zgadzam.

Źródło
+0


My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced