Menuerror This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
3/27/2010 5:42:05 PM

Przyjęcia dla dzieci - w cyrku

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, dziecięce zabawy i gryTakie przyjęcie, wypełnione zabawami sprawi wiele radości dzieciom, zwłaszcza młodszym. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich zaproszeń, jeśli chcesz możesz pobrać gotowe klikając w obrazek.

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, dziecięce zabawy i gryDekoracje na przyjęcie

 • pozawieszaj dużo różnokolorowych balonów i wstążek
 • nad stołem możesz zawiesić na ozdobnych sznurkach trapez wykonany z tekturowej rurki po ręczniku papierowym; na trapezie umieść np. małpkę
 • na ścianach mogą znaleźć się plakaty cyrkowe, które możesz sama wcześniej przygotować; mogą też być na ścianach duże fotografie zwierząt
 • możesz też taki plakat w formie powitania („Zapraszamy do cyrku") umieścić na drzwiach wejściowych
 • z dużego kawałka tektury wytnij sylwetkę clowna, pomaluj go i wytnij w niej otwór na twarz (możesz usztywnić sylwetkę podklejonymi od spodu listewkami); ustaw clowna tak aby dzieci mogły ustawić się za nim i zrobić sobie zdjęcia; będzie to też dobra dekoracja pokoju

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, dziecięce zabawy i gryPrzykłady gier i zabaw dla dzieci

Malowanie buzi – kup specjalne farby do malowania skóry i na początku przyjęcia. kiedy goście będą się jeszcze schodzić, pomaluj twarze dzieci.

Nakarm lwa – przygotuj 5 piłeczek do pingponga. Na większym kartonie namaluj głowę lwa z otwartą paszczą (nie musi to być arcydzieło) i wytnij nożykiem spory otwór w miejscu paszczy. Dzieci kolejno rzucają do otworu piłeczki, to które trafi największą liczbą piłeczek wygrywa.

Wędrujące piłeczki
Prześcieradło rozkładamy na podłodze. Dzieci stają dookoła niego i podnoszą go. Z jednej strony na napiętym materiale kładziemy piłeczkę. Dzieci starają się tak nim poruszać, aby piłeczka nie spadła, ale krążyła dookoła. Można wprowadzić dwie piłki.

Skrzynia skarbów
Wcześniej trzeba przygotować paczuszki z maleńkimi prezentami dla uczestników. Wystarczą drobiazgi byle ładnie zapakowane. Wnieś do pokoju skrzynię ze "skarbami", którą wcześniej przygotuj z kartonu. Każde dziecko losuje prezent, kiedy coś zaprezentuje: zaśpiewa piosenkę, powie wierszyk, zrobi straszną minę lub fikołka.

Polowanie na balony
Do tej zabawy należy przygotować małe balony. Dzieci ustawiają się w kole. W środku znajduje się duże hula-hop, w którym ułożone są balony w ilości mniejszej o jeden niż liczba uczestników. Gdy gra muzyka dzieci chodzą dookoła hula-hop. Gdy muzyka przestanie grać łapią jednego balonika. Kto nie złapał, odchodzi, ale w nagrodę dostaje balonik. Dzieci chodzą raz w jedną raz w druga stronę. Bawią się do dwóch wygranych osób.

Konkurs rysunkowy
Przygotuj duże arkusze papieru pakunkowego oraz farby, mogą to być specjalne farby do malowania palcami lub inne. Każde dziecko będzie maiło za zadanie namalować jakieś zwierzątko (może to być też np. clown). Po ukończeniu prac nie zapomnij o drobnych nagrodach lub wcześniej przygotowanych dyplomach. Klikając w rysunek możesz pobrać i wydrukować gotowy dyplom.

Wersja malowania na dużych arkuszach i przy użyciu palców jest trochę brudzącą zabawą więc musisz się na to odpowiednio przygotować i uprzedzić rodziców dzieci o przygotowaniu odpowiedniego ubioru. Można oczywiście dać dzieciom kredki i małe kartki papieru ale zapewniam, że nie jest to już tak wspaniała zabawa. Farby do malowania palcami można tez przygotować samodzielnie – zobacz tutaj.

Kliknij w obrazek aby pobrać darmowe zaproszenie i dyplom

dla dzieci

Źródło

+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
3/27/2010 5:52:50 PM

Przyjęcia dla dzieci - na rancho

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, dziecięce zabawy i gryOrganizowanie tego przyjęcia zacznij od zaproszeń na których musisz zaznaczyć jego temat a rodziców poprosić o odpowiedni ubiór dla dziecka (dżinsy, koszule flanelowe ewentualnie kapelusz).
Najlepiej tego typu przyjęcie zorganizować na wolnym powietrzu, dzieci będą się doskonale bawić a na koniec zabawy zorganizuj grilla.
Dal każdego dziecka zrób gwiazdę szeryfa, wycinając ją z samoprzylepnego papieru (nie potrzebne jest wtedy jakiekolwiek zapięcie). Możesz też wyciąć gwiazdy z tektury pomalowanej na złoty kolor, ozdobić ja markerem a z tyłu przykleić kawałek dwustronnie klejącej taśmy.

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, dziecięce zabawy i gryDekoracje na przyjęcie

 • jak zawsze ozdoby z balonów, możesz całą ich wiązkę przymocować np. do konia na biegunach
 • ewentualne stoliki przy których dzieci będą jadły posiłek nakryj obrusami w kratę
 • na drzewach możesz powiesić grube sznury oraz zrobić huśtawkę z grubej liny i deski
 • na drzewie powieś list gończy (możesz tę przygotować na komputerze listy gończe ze zdjęciem każdego z dzieci, które po zakończeniu będą mogły zabrać na pamiątkę do domu)
 • porozkładaj też gdzieniegdzie kupki siana
 • kawałek grubej kłody drewnianej może imitować konia a jak uda Ci się pożyczyć siodło to możesz położyć je na niej
 • jeśli masz to poustawiaj naczynia z gliny
 • zaangażuj do pomocy w urządzaniu balu tatusia; niech z desek przygotuje niewielki podest do tańca i ewentualnych występów
 • jeśli dysponujesz bardzo dużymi pudłami to zrób z nich „saloon" i np. wiezienie, oczywiście pudła musisz odpowiednio pomalować farbami lub markerami
 • zadbaj o odpowiednią muzykę

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, dziecięce zabawy i gryPrzykłady zabaw i konkursów dla dzieci

Rzuty lassem
Zamiast lassa użyj gumowych obręczy (np. ringo). W ogrodzie wbij w jednej linii 3 drewniane słupki co 50 cm. Dzieci z ustalonego miejsca starają się wrzucić kółko na słupek i mają przykładowo po trzy rzuty. Za wrzucenie kółka na słupek otrzymuje odpowiednio punkty – słupek najbliższy 2 pkt, drugi – 4 pkt, trzeci – 6 pkt.

Chaps za jabłko
Przygotuj dużą miednicę z wodą i kilka jabłek. Dzieci próbują wyłowić jabłka z miski samymi ustami. Żeby było trudniej, pourywaj wcześniej ogonki. Można też polować na jabłka wiszące na wysokości twarzy maluchów.

Strzelanie do celu
Do tej zabawy potrzebny Ci będzie pistolet na wodę. Ustaw na ławce czy desce puszki po napojach. Dzieci będą starały się ustrzelić jak najwięcej puszek za jednym „naładowaniem" broni.

Wyścig trójnogów
Uczestnicy tego wyścigu dobierają się w pary. Następnie szarfą związują swoją prawe nogę z lewa noga partnera. Na hasło „Start!" pary ścigają się z jednej wyznaczonej linii do linii mety. Dobrze jest dobrać dzieci w pary jednego wzrostu.

Zgadnij co jesz
W tej grze gracz z zawiązanymi oczyma ma za zadanie spróbować i rozpoznać różne rodzaje jedzenia. Za każdą prawidłowa odpowiedź przyznawane są punkty.

Kliknij w obrazek aby pobrać darmowe zaproszenie i dyplom

dla dzieci


Źródło

+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
3/27/2010 5:55:34 PM

Przyjęcia dla dzieci - bal na zamku

Ten temat spodoba się przede wszystkim chłopcom, chociaż i dziewczynki mogą w nim brać udział.

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, zamek z kartonuDekoracje na przyjęcie

 • na ścianach powieś kilka herbów namalowanych na tekturze, które mogą być dodatkowo ozdobione szerokimi, kolorowymi, zwisającymi wstążkami
 • jeśli dysponujesz większą ilością miejsca możesz zbudować fragment zamku z dużych kartonowych pudeł i ustawić go tak aby oddzielał kawałek pomieszczenia od reszty pokoju czy korytarza, tak aby dzieci mogły przechodzić przez bramę. Konstrukcja taka jest bardzo lekka więc możesz ją dowolnie ustawiać, w zależności od potrzeby (tu zobacz jak zrobić zamek)
 • postaw i udekoruj tron królewski; krzesło pokryj dużym kawałkiem materiału, najlepiej czerwonego (może być płótno lub np. zasłona) i ozdób dowolnie złotymi elementami ( złote taśmy pasmanteryjne, korona wycięta ze złotego papieru samoprzylepnego, złoty łańcuch itp.)
 • nie zapomnij o balonach, to podstawowy element każdego przyjęcia
 • jeśli masz trochę czasu i nadmiar np. płótna to możesz przygotować wszystkim rycerzom proste tuniki (prostokąt z wyciętym otworem na głowę) a do ich przewiązania przygotować złoty sznur. A jeśli chcesz je jeszcze bardziej wzbogacić można, korzystając z farb do tkanin lub zwykłych markerów namalować na każdej herb. Dzieci bardzo lubią się przebierać.

Przyjęcie dla dzieci, kids party, kinderbal, zamek z kartonuPrzykłady zabaw i konkursów dla dzieci

Pasowanie na rycerza
Do tej zabawy musisz przygotować wcześniej tyle mieczy ilu jest uczestników. Najlepiej jak będą to miecze wycięte z grubej tektury i oklejone srebrnym papierem.
Dla dziewczynek - księżniczek mogą być korony.
Dzieci stają w kole, solenizant staje w środku i pokazuje różne ruchy, które pozostali uczestnicy muszą naśladować. Po chwili solenizant zostaje pasowany na rycerza i dostaje swój miecz (koronę) a na środek koła wchodzi kolejny uczestnik zabawy i pokazuje jakieś ruchy. Tak kolejno wszyscy uczestnicy stają się rycerzami lub księżniczkami.

Zanieś księżniczce klejnot
W tej zabawie rycerze muszą przenieść przygotowany przez Ciebie klejnot, który zostaje położony na mieczu. Dla utrudnienia możesz rozłożyć na podłodze poduszki po których muszą przejść. Jeśli w grupie są dziewczynki to chłopcy mogą im wręczać w ten sposób klejnoty (np. tanie pierścionki) a sami będą za swój wyczyn nagradzani cukierkami czy lizakiem.

Na pomoc księżniczce
Jeśli zbudowałaś na przyjęcie zamek z kartonów to wytnij w wieży okno (w przypadku braku zamku weź karton z wyciętym otworem w kształcie okna i przymocuj go na ścianie). Do sznurka przymocuj coś cięższego ale i bezpiecznego dla dzieci np. zwiniętą w kulkę folie aluminiową czy piłeczkę. Dzieci kolejno starają się trafić w okno uwięzionej na zamku księżniczki.

Papierowa wojna
Dzielimy dzieci na dwie grupy. Każda staje po przeciwnej stronie kartonowego zamku lub zaznacza sobie takie samo pole walki. Na znak prowadzącego zabawę każde dziecko zaczyna sobie formować z papieru kule i obrzucać się nimi nawzajem. Dzieci podnoszą kule i walka trwa dalej.

Budowanie wieży
W zabawie chodzi o to, aby z zawiązanymi oczami, zdając się na wyczucie zbudować jak najwyższą wieżę. Pozostałe dzieci siedzą obok i liczą głośno z ilu klocków składa się wieżyczka. Wygrywa budowniczy wieży z największą ilością elementów.

Znajdź złote monety
Pochowaj wcześniej w jakimś pokoju (lub w ogrodzie) czekoladowe monety. Dzieci mają za zadanie wszystkie odnaleźć i włożyć do przygotowanego pudełka po czym mogą się nimi równo podzielić i oczywiście je zjeść.

Pierścionek na sznurku
Do tej zabawy potrzebny jest długi sznurek oraz pierścionek. Pierścionek nawleka się na sznurek i zawiązuje jego dwa końce tak, aby powstała pętla. Uczestnicy zabawy tworzą koło, a jedna osoba staje w środku. Każdy z graczy trzyma w obu dłoniach sznurek, a jeden z nich ma w ręce także pierścionek, ale osoba stojąca w środku tego nie widzi. Sznurek wraz z pierścionkiem przesuwa się w koło przez ręce graczy, a osoba w środku ma za zadanie zgadnąć, kto w danej chwili trzyma pierścionek. Musi więc obserwować spojrzenia i wyraz twarzy pozostałych osób, aby w odpowiednim momencie klepnąć właściwą dłoń. Jeśli się jej uda, osoba, którą przyłapała, staje w środku i zgaduje.

Kliknij w obrazek aby pobrać darmowe zaproszenie i dyplom

dla dzieci

Źródło

+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
5/13/2010 7:28:28 PM

Zabawa w teatrzyk - idealna na codzienne stresyPierwszy teatrzyk w życiu malucha (dość ascetyczny w formie) to zabawa w "a kuku!" - mama lub tata zasłania twarz pieluszką i po chwili pokazuje się dziecku. Jest w tej zabawie napięcie, a nawet groza, kiedy rodzic za pieluszką za bardzo się ociąga, jest "rozwiązanie akcji", witane przeważnie pełnym ulgi radosnym chichotem, jest nawet namiastka kurtyny.

Melpomena dla początkujących

Roczne dziecko zachwycą wymyślone i odegrane przez nas proste scenki z pluszakami w rolach głównych. Dwulatka można już wciągnąć do współpracy przy inscenizacji wiersza, np. "Na straganie" - niech z pomocą mamy wybiera aktorów - warzywa. Może też trzymać je w rączkach i poruszać nimi na scenie.
Pół roku później warto spróbować zabrać malca do "prawdziwego teatru". Jeżeli okaże się to dla niego zbyt mocnym przeżyciem (niektóre dzieci w tym wieku boją się ciemności albo przeraża je głośna i afektowana gra aktorów), to trudno, trzeba wyjść i spróbować za parę miesięcy. Nadejdzie chwila, kiedy maluch będzie oczarowany profesjonalną sceną, a wtedy domowy teatrzyk na pewno się wzbogaci. Może pojawić się w nim kurtyna z koca zawieszonego na kiju między dwoma krzesłami, nowe techniki teatralne, a nawet bilety dla widzów.

Trzyletnie dziecko może już samo wymyślić krótką fabułkę i "wyreżyserować" przedstawienie. Warto wspierać inicjatywy malucha, podsuwać mu nowe pomysły i pomóc w ich realizacji - uszyć pacynki, zaprosić na przedstawienie tatę, babcię, dziadka. Czterolatki i pięciolatki mogą z pomocą rodziców lepić aktorów z masy solnej albo modeliny, wycinać ich z papieru lub gąbki, szyć ze szmatek, tworzyć z warzyw, kasztanów, szyszek, wyginać z drucików i wypełniać włóczką. Spektakl może mieć kilka krótkich aktów, granych w różnych dekoracjach (ich przygotowanie będzie znakomitą zabawą). Pięcioletnie dziecko, które złapało teatralnego bakcyla, może wciągnąć do współpracy rodzeństwo lub kolegów. W tym momencie rola mamy i taty polega na zajęciu miejsca po drugiej stronie kurtyny - na widowni - by stamtąd uważnie przyjrzeć się temu, co dzieje się w jego wyobraźni

Sceny z życia

Na scenie domowego teatrzyku możemy zobaczyć to, czego dziecko się boi, co je martwi, o czym marzy, z czym nie potrafi sobie poradzić. Oto mały miś krzyczy na scenie do swojej siostrzyczki: "Nie znoszę cię, ty głupia małpo", mały piesek wymyśla straszne kary dla swojego tatusia, a świnka płacze, bo znów zgubiła swoją mamę. A może to sam reżyser ma kłopot z zaakceptowaniem siostry, jest wściekły na tatę albo bardzo się boi rozłąki z mamą, bo właśnie poszedł do przedszkola?

Dziecko, które przeżywa trudne sytuacje, często odgrywa je w swoich przedstawieniach. Niekoniecznie wprost. Zorientowanie się, o co chodzi, wymaga od nas dużej uwagi. Może to być coś, do czego maluch ciągle wraca, albo coś, czego wyraźnie unika. Kiedy indziej próbuje stworzyć lepszy świat - mały kotek bardzo się cieszy, że będzie miał braciszka, chociaż autor przedstawienia chętnie by się swego pozbył. Często w znanych fabułach ni stąd, ni zowąd pojawiają się nieoczekiwane zmiany - Czerwony Kapturek krzyczy na swoją mamę, a Jaś porzuca Małgosię w lesie. Malucha najwidoczniej coś gnębi i w ten zakamuflowany sposób próbuje rozładować napięcie. Dziecko złe na mamę gotuje się w środku, ale nie śmie jej tego okazać, kiedy więc na scenie mały zajączek wrzeszczy na swoją mamusię, robi to niejako w zastępstwie autora, któremu przynosi to ulgę.

Spektakl na pomoc

Skoro teatr jest lustrem, możemy to wykorzystać. Kiedy widzimy, że dziecko czymś się martwi, a nie chce o tym z nami rozmawiać, zaproponujmy mu przygotowanie przedstawienia. Jeśli np. podejrzewamy, że chodzi o przedszkole, przenieśmy je na scenę. Może nieoczekiwanie wystąpi w nim "głupia pani, co każe zjadać cały głupi obiad" albo niedobry kolega, który wszystkich popycha.

Zabawa w teatrzyk może też pomóc rodzicom i dzieciom w rozwiązywaniu problemów domowych. Odegranie na scenie typowych konfliktów pomaga spojrzeć na nie z dystansem, pośmiać się z nich albo znaleźć nieoczekiwane rozwiązanie. Jeżeli na przykład wasze dzieci ciągle się przeżywają, możecie sami przygotować kilka scenek na ten temat i zaprosić je do teatru. Kiedy spojrzą na siebie z boku, być może dostrzegą komizm całej sytuacji. To działa lepiej niż ciągłe zwracanie uwagi i przypominanie, że "tak nie wolno". Już starożytni Grecy zdawali sobie przecież sprawę z oczyszczającego działania teatru.

Źródło

+0
Barbara K.

640
48202 Posts
48202
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Zabawy dla dzieci
8/26/2011 9:00:05 PM

Niemowlęce rozrywki od A do Z


Czym może bawić się mały człowiek, czyli ani słowa o zabawkach


A

Abażur
- atrakcyjny, jeśli wisi w zasięgu wzroku niemowlaka. Gdy człowiek nie potrafi jeszcze przekręcić się ani podnieść głowy i całymi godzinami musi wpatrywać się w sufit, to naprawdę niezła rozrywka. Jeszcze lepszy od abażura jest balon. Może wisieć znacznie bliżej i wystarczy mały przeciąg, by zaczął tańczyć. Malutkiego niemowlaczka usatysfakcjonuje samo podziwianie go. Starszy będzie próbował go chwycić, polizać.

B


Butelka
- oczywiście bezpieczna, z miękkiego plastiku. Można ją oglądać, dotykać, lizać, ssać i gnieść (fantastycznie wtedy trzeszczy). Gdy szkrab już się znudzi, wsyp do niej garść małych kolorowych guziczków i dobrze zakręć. Ta oryginalna, mieniąca się barwami grzechotka zajmie go na długo.

C

Ciasto
- już samo przyglądanie się, jak mama je robi, jest ciekawe. A jeśli można go dotknąć i trochę pougniatać, zabawa robi się naprawdę przednia. Dziesięcio-, jedenastomiesięcznemu maluchowi na pewno się spodoba (musisz jednak pilnować, by nie brał surowego ciasta do buzi).

D


Dywan
- te niezwykłe, kolorowe wzory są naprawdę fascynujące. No i dywan jest miły w dotyku, zupełnie inaczej niż gładka, zimna podłoga. Turlanie się po nim i pełzanie to prawdziwa przyjemność (człowiek się tak nie ślizga).

E


Elektryczne przewody
- dla raczkujących szkrabów niestety bardzo, bardzo interesujące. Najlepiej ukryj je (za meblami lub w specjalnym, plastikowym tunelu) zanim dziecko je zauważy. Zawczasu zabezpiecz też specjalnymi zatyczkami wszystkie gniazdka, do których maluch mógłby sięgnąć.

F


Folia aluminiowa
- nie dość, że pięknie błyszczy, to jeszcze cudnie szeleści, gdy się ją gniecie w ręku. Trzeba tylko pilnować, by maluch jej nie zjadł.

G


Garnki
- oglądanie ich i przekładanie jest dla ośmio-, dziewięciomiesięcznego niemowlaka bardzo zajmujące. O wiele bardziej niż układanie pociągu z klocków, które przyniosła ostatnio ciocia.

H


Huśtawka
- samemu wprawdzie siedzieć jeszcze trudno, ale z mamą to co innego. Huśtanie jest bardzo przyjemne. I co ważne - działa uspokajająco.

I


Inne dzieci
- o wspólnej zabawie na razie nie ma mowy, ale można się przynajmniej przyjrzeć sobie nawzajem. Z wysokości swojej spacerówki maluch z upodobaniem ogląda się za innymi dziećmi. A mała buzia pochylona nad jego wózeczkiem wzbudza prawdziwy entuzjazm.

J


Jasiek
- maleńka poduszeczka, do której można się przytulić. No i rzecz nie do pogardzenia - jej rogi świetnie nadają się do ssania.

K

Książki - a właściwie wyjmowanie ich z półek, ulubione zajęcie raczkujących, a więc stanowiących o sobie brzdąców. Jeszcze lepsze jest wyrywanie z nich kartek, ale na to mama raczej nie pozwoli. Zamiłowanie do papieru można skierować na bezpieczne tory, dając maluchowi do gniecenia i darcia stare gazety czy zużyte kartki papieru.

L

Lusterko - przyglądanie się buzi tego malucha z naprzeciwka jest bardzo zabawne. Ma taką śmieszną kluskę na twarzy i szczecinę na głowie. A ta pani, która go trzyma na ręku, jest strasznie podobna do mamy. Czy to nie dziwne? Zawieś maluchowi plastikowe lusterko przy łóżeczku, niech przygląda się do woli. Upłynie jeszcze parę miesięcy, zanim zorientuje się, że ten z drugiej strony to on we własnej osobie.

M

Metka z materiału - dla wielu niemowlaków najistotniejsza część zabawki. Można ją trzymać w łapkach, ssać, ciągnąć. Bądź więc dobrą matką - nie pozbawiaj dziecka rozrywki i nie wycinaj z frotowych króliczków i płóciennych misiaczków tego, co najlepsze.

N

Noga od stołu - fantastyczna podpora, gdy trzeba wstać, a pupa jest strasznie ciężka. Stanie przy nodze od stołu to ulubione zajęcie dziewięcio-, dziesięciomiesięcznych maluchów, które postanowiły na dobre porzucić pozycję horyzontalną. Acha - gdybyś zauważyła, że dzieciak stoi podejrzanie długo, posadź go z powrotem. Wstać jest czasem łatwiej niż usiąść.

O

Obrazki na ścianach - stanowią miłe urozmaicenie. Człowiek ma na czym oko zaczepić. Jeden warunek - muszą wisieć na tyle nisko, żeby leżący w łóżeczku niemowlak mógł się im dokładnie przyjrzeć.

P

Pokrywki - fantastycznie brzęczą, gdy uderzy się jedną o drugą. Starsze, dziewięcio -, dziesięciomiesięczne niemowlaki uwielbiają głośne zabawy. A za pomocą pokrywek można zrobić niezłą orkiestrę.

R

Ręce - oczywiście własne. Maluch odkrywa, że je w ogóle ma, dopiero w trzecim, czwartym miesiącu. Ale od tej pory są niezastapioną zabawką (w końcu, co jak co, ale ręce ma się zawsze pod ręką). Można je oglądać, lizać, ssać, mieszać nimi w miseczce z tartym jabłuszkiem.

S

Szafki oraz szuflady i inne wcześniej niedostępne miejsca. Penetrowanie ich to ulubione zajęcie niemowlaków, które właśnie zaczęły raczkować i ruszyły na podbój mieszkania. Jeśli nie chcesz, by maluch w nich szperał, zabezpiecz je specjalnymi skobelkami. Ale nie wszystkie, jedną, np. ze skarpetkami czy bielizną, zostaw małemu poszukiwaczowi skarbów.

T

Tetra - a właściwie zrobiona z niej pieluszka - fantastyczne urządzenie do zabawy w chowanego dla początkujących. Można się w to bawić już z czteromiesięcznym maluchem. Schowaj twarz za materiałem, a potem wyjrzyj, nagle wołając: "A kuku!". Zobaczysz ile będzie śmiechu.

U

Uśmiech - gdy niemowlę widzi go na twojej twarzy, świat od razu wydaje mu się lepszy. Uśmiechaj się do dziecka jak najczęściej!

W

Włosy - niestety mamine. Większość niemowląt bardzo lubi je dotykać, ściskać, ciągnąć. Jeśli jednak zabawa jest bardzo bolesna, stanowczo powiedz "nie" i zepnij włosy, tak, żeby maluch nie mógł do nich sięgnąć.

Z

Zasłona - odpowiednik tetrowej pieluszki dla starszaków. Raczkujący maluch może się za nią świetnie ukryć. Zasłona służy też do przesuwania, a wieczorem, kiedy się nią poruszy, na suficie widać dziwne cienie.

źródło
+0


My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced