Menuerror To forum nie jest aktywne i nie można w nim dodać nowych postów.
Barbara K.

640
48202 Postów
48202
Zaproś mnie na listę znajomych
Top 25 aktywni
Tępienie owadów i szkodników domowych
2010-02-24 20:56:28

karaczan (karaluch)

KARACZAN PRUSAK KARALUCH

Opis: Karaczan prusak jest owadem występującym gromadnie, najczęściej w lokalach z centralnym ogrzewaniem. Prowadzi nocny tryb życia. Na dzień kryje się pod podłogami, w szczelinach i w innych ukryciach.

Zwalczanie:Wieczorem należy ustawić pojemnik o stromych ściankach wypełniony piwem lub mlekiem. Należy oprzeć o ścianki np linijkę po której karaluchy wejdą do wnętrza miseczki i utopią się w płynie. Piwo i mleko niezwykle przyciągają karaluchy. Poza podanym sposobem w handlu jest dostępnych wiele środków służących do zwalczania karaluchów.

Uwagi:Nasza walka niestety pozostanie nieskuteczna jeśli nie podejmiemy jej z udziałem sąsiadów. Innym rozwiązaniem może być odizolowanie wszelkich szczelin którymi prusaki mogą dostać się do mieszkania.

+0
Barbara K.

640
48202 Postów
48202
Zaproś mnie na listę znajomych
Top 25 aktywni
RE: Tępienie Owadów
2010-02-24 21:06:10

Rybiki

rybiki, rybiki cukrowe, Lepisma saccharina

Opis: Rybiki cukrowe nie posiadają skrzydeł i są barwy srebrzystej. Długość ich ciała zawiera się w przedziale 8-10mm. Według znawców rybiki pojawiły się w europie przewiezione w jednym z transportów przybyłych z tropiklnych krajów. Odżywiają się produktami zawierającymi skrobię i polisacharydy a także celulozą. Rybiki nie lubią światłą za to uwielbiają wilgoć i ciepło.

Zwalczanie:W pierwszej kolejności należy zadbać o zmianę warunków panujących w mieszkaniu. Rybiki jako owady tropikalne uwielbiają ciepło wilgoć i zaciemnione miejsca. Obniżenie temperatury w mieszkaniu a także niwelowanie wilgotnych miejsc może okazać się bardzo skuteczną bronią przeciwko rybikom cukrowym. Rybiki odzywiają się miedzy innymi tekturą dlatego bardzo skuteczny okazuje sie babciny sposób z miodem na kartce papieru lub kliszy fotograficznej. Rybik zwabiony celulozą zawarta w papierze zostaje sklejony miodem co uniemożliwia mu ucieczkę. Pułapki tego typu należy dość często usuwać i zastępować nowymi

Uwagi:Nawet całkowite zwalczenie rybików nie gwarantuje że nie powrócą gdyż wystarczy kolejna ich para która może przywędrować rurą lub szczelinami domowymi. Dlatego też należy zadbać aby warunki im nie odpowiadały i zwalczać wilgoć oraz wysoką temperaturę.

+0
Barbara K.

640
48202 Postów
48202
Zaproś mnie na listę znajomych
Top 25 aktywni
RE: Tępienie Owadów
2010-02-24 21:28:16

mrówki

MRÓWKA FARAONA, FARAONKA

Opis:Są zmorą bloków mieszkalnych konkurując z ludźmi o pożywienie, dzięki swoim niewielkim wymiarom są w stanie dostać się praktycznie wszędzie, zarówno jeśli chodzi o poszukiwanie pokarmu jak i zakładanie gniazd.

Zwalczanie:Najważniejsza sprawa to utrzymywanie porządku. Na podłodze nie mogą znaleźć się okruchy, resztki jedzenia, czy też inne odpadki. Nogi mebli należy posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwia wdrapywanie się nań szkodników. Wszystkie rury w miejscach styku z sufitem i podłogą oraz szpary pod drzwiami starannie zalepić np. gipsem. Mrówki chodzą po rurach i przewodach, a nie wewnątrz nich, dlatego tak ważną sprawą jest dokładne pozbycie się szpar. Przynęta zrobiona z gotowanego jajka (dokładniej zółtka) z dodatkiem odrobiny boraksu, wykładana co 1-2 dni, już po paru tygodniach może doprowadzić do zatrucia wszystkich mrówek. Należy pamiętać że boraks może uśmiercić domowego kota czy psa. Jeśli to nie pomoże należy zastosować gotowe preparaty.

Uwagi:Walka pozostanie nieskuteczna jeśli sąsiedzi nie zabiorą się za nią również. Mrówki poprostu przyjdą z sąsiedniego mieszkania.

+0
Barbara K.

640
48202 Postów
48202
Zaproś mnie na listę znajomych
Top 25 aktywni
RE: Tępienie Owadów
2010-07-15 19:29:36

Jak skutecznie zwalczyć szkodniki w starym drewnianym domu?

Przy zakupie domu zwracamy uwagę na jego piękno, lokalizację oraz na urodę okolicy, w której się znajduje. By być bliżej natury, mieszkańcy dużych miast coraz chętniej kupują i odnawiają stare drewniane budynki położone na uboczu, wśród zieleni. Domy takie posiadają niepowtarzalny urok, jednak zazwyczaj wymagają ogromnego nakładu pracy przy renowacji. Oraz odpowiednich środków.
Kupując dom z drewna lub zbudowany w oparciu o drewniany szkielet, często nabywamy nieruchomość zaatakowaną przez szkodniki. Niekiedy nawet bez pomocy specjalisty zauważymy ślady ich bytności: ciche "chrobotanie" oraz niewielkie otwory o regularnych kształtach, świadczące o obecności długich korytarzy wewnątrz drewnianych elementów konstrukcyjnych. Takie skazy w drewnie najczęściej powodują kołatki, spuszczele, borodzieje i miazgowce. Uszkodzenia drewna powodowane przez te owady nie tylko są nieestetyczne; to bardzo poważne zagrożenie dla konstrukcji naszego domu, a więc i dla nas samych.

szkodniki-1Jeśli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że w drewnianych elementach konstrukcji domu są szkodniki, musimy je zlikwidować. W tym celu powinniśmy zaimpregnować je preparatem, który nie tylko zabezpiecza drewno przed ponownym atakiem szkodników, ale także wykazuje silne działanie owadobójcze, dzięki czemu likwiduje już istniejące zagrożenie. By walka ze szkodnikami penetrującymi drewno była szybka i skuteczna, firma Selena stworzyła preparat do ochrony i uzdrawiania drewna Tytan Impregnat owadobójczy.
Dzięki innowacyjnej kombinacji trzech biocydów skutecznie zwalcza on wszystkie szkodniki drewna, które mogą zaszkodzić naszemu drewnu. Niezwykle ważną cecha impregnatu firmy Selena jest jego odporność na zwietrzenie, a co za tym idzie, wyjątkowa trwałość w zabezpieczaniu drewna. Preparat, w odróżnieniu od swoich rynkowych odpowiedników, nie zawiera benzyny. Sprawia to, że nie jest palny i można go nanosić przez natrysk, co bardzo ułatwia zastosowanie. Skuteczność zwalczania owadów i larw zwiększa fakt, iż Tytan Impregnat owadobójczy wnika głęboko drewno, oczyszczając z larw biel drewna.
Najskuteczniejszym sposobem impregnacji jest impregnacja zanurzeniowa, choć możliwa do stosowania jedynie na drobnych elementach. Na duże konstrukcje impregnat nanosi się przez jedno- lub dwukrotne malowanie albo natrysk. Jeśli mamy do czynienia z grubymi belkami – na przykład w domu z bali – możemy wzmocnić działanie preparatu przez nawiercenie co 30 cm otworów na głębokość 2/3 belki i wstrzyknięcie go do środka.
szkodniki-2Dużym udogodnieniem dla użytkownika jest dostępność preparatu w 2 wersjach. Jedna z nich to Tytan Impregnat Owadobójczy do Drewna gotowy do użycia, którego nie trzeba rozcieńczać. W drugiej wersji preparat przyjmuje formę koncentratu do rozcieńczania w proporcji 1:4. Z 5 litrów koncentratu otrzymujemy 25l gotowego produktu. Dzięki skoncentrowaniu wydajność jest dużo większa, co ma niemałe znaczenie, gdy drewno stanowi główny materiał budowlany domu.
Po zakończeniu procesu impregnacji pomieszczenie należy intensywnie wywietrzyć.

Zastosowanie impregnatu TYTAN Professional daje nam możliwość pozbycia się szkodników drewna. Dzięki niemu zlikwidujemy zagrożenie z ich strony i zapewnimy sobie spokój na długie lata.

Producent: Selena SA, ul. Grabiszyńska 241 B, 53-234 Wrocław, www.selena.pl infolinia 0 801 350 500
źródło
+0
Barbara K.

640
48202 Postów
48202
Zaproś mnie na listę znajomych
Top 25 aktywni
RE: Tępienie Owadów
2010-07-25 19:52:08

Mól spożywczy - Plodia interpunctella

Mole spożywcze to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników zamieszkujących nasze kuchnie. Larwy owadów żerują na suchych produktach takich jak kasze, mąka, suszone owoce, zanieczyszczając żywność. Nawet plastikowe opakowania nie chronią pożywienia przed ich ingerencją, larwy wygryzają w nich niemal niewidoczne dziurki i dostają się do wewnątrz.

Mole spożywcze a mole ubraniowe

Mole są uciążliwym problemem dla wielu Polaków. Owadami, na które najczęściej się uskarżamy są mole ubraniowe TINEOLA BISELIELLA, występujące w mieszkaniach, na strychach, w magazynach z wyrobami futrzarskimi, miejscach gdzie pozornie nie ma nic do zjedzenia. Ich szkodliwość polega głównie na niszczeniu materiałów pochodzenia zwierzęcego jak na przykład wełna. Łupem paść mogą także dywany, filcowe kapelusze, wyroby z piór, obicia mebli, futra, wyroby bawełniane. Mało kto wie, że oprócz moli ubraniowych, w naszych domach występują także mole spożywcze. Mola spożywczego w przeciwieństwie do mola ubraniowego, który najbardziej daje o sobie znać w momencie wymiany garderoby (na przykład w okresie zima/wiosna), napotykamy w kuchni praktycznie cały rok. Oba rodzaje moli różnią się także ubarwieniem. Mól ubraniowy, podobnie jak mól spożywczy reaguje na światło, często krążąc wokół lampy bądź telewizora. Dlatego obydwa rodzaje moli są bardzo często mylone przez konsumentów.

mol-ubraniowy
Mol ubraniowy

mol-spozywczy
Mol spożywczy

Mole spożywcze: środowisko życia i cykl rozwojowy

Naturalnym środowiskiem życia moli spożywczych są pomieszczenia kuchenne, lub inne, w których przechowuje się żywność. Larwy owadów żerują na bardzo szerokiej gamie produktów, mogą być to suszone owoce, mleko rozpuszczalne, mąka kukurydziana, mąka żytnia, rodzynki, suszone śliwki, orzechy, czekolada, słodycze, nasiona, pokarm dla ptaków, psów, kotów, rybek, krakersy, wysuszone czerwone papryczki, makarony, a nawet sól. Dorosłe osobniki są koloru brązowo - szarego, natomiast kolor larw zależy od źródła ich pokarmu (najczęściej są one białe, jednak zaobserwowano także różowe i zielone).

Mól spożywczy występuje w wielu krajach. W zależności od klimatu, cykl życiowy owada może trwać od 4 tygodni (najkrótszy) do 300 dni (najdłuższy). Samica składa średnio od 60 do 300 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy. W zależności od temperatury, stadium larwalne może trwać od 2 do 41 tygodni. To właśnie larwy moli, a nie dorosłe osobniki powodują najwięcej szkód. Podczas żerowania wytwarzają duże ilości cienkich nici, w które owijają zarówno żywność jak i zrzucaną przez siebie skórę oraz odchody i skorupki jaj. Ilość produktu zanieczyszczona w ten sposób, przewyższa ilość żywności, jaką larwa może spożyć. Przechodząc w stadium poczwarki, larwy przemieszczają się najdalej jak mogą od źródła pokarmu, a z wytwarzanych przez nie nici powstaje kokon. Często wędrują po całym pomieszczeniu, umieszczając kokony najchętniej w miejscu, gdzie sufit styka się ze ścianą. Dorosłe mole mierzą nie więcej niż 8, 10 mm i żyją od 5 do 7 dni, dopóki nie spełnią swej podstawowej funkcji – reprodukcji. Nawet najbardziej rygorystyczne zachowanie zasad higieny nie gwarantuje, że w naszej kuchni nie zalęgną się dokuczliwe szkodniki. Trzeba pamiętać, że, zwłaszcza w czasie cieplejszej pory roku, mole mogą przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada.

Prowadzone przez firmę SC Johnson badania, przyczyniły się do stworzenia innowacyjnego produktu marki Raid, zwalczającego mole spożywcze. Zadaniem pułapki Raid przeciw molom spożywczym jest po pierwsze wykrycie kłopotliwych pasożytów i w konsekwencji skuteczna walka z nimi.

Molom wstęp wzbroniony!

Co wiesz na temat moli spożywczych? A może masz je w swojej kuchni? Jeśli nie chcesz się dłużej dzielić swoim jedzeniem z tymi uciążliwymi insektami wypróbuj nowy, innowacyjny produkt firmy SC Johnson – Raid przeciw molom spożywczym.

Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu. W niej przygotowujemy posiłki i przechowujemy produkty spożywcze. Ze względu na swoje przeznaczenie stwarza idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju insektów. Do najbardziej kłopotliwych, a jednocześnie najmniej znanych, należą mole spożywcze, których naturalnym środowiskiem życia są sypkie i suche produkty, przechowywane w kuchennych szafkach. Problem moli spożywczych może dotyczyć wszystkich i nawet najbardziej rygorystyczne zachowanie zasad higieny nie gwarantuje, że w naszej kuchni nie zalęgną się dokuczliwe szkodniki. Larwy tych owadów najczęściej przynoszone są do domu z zakupami. Jednak mole nie występują wyłącznie w sklepach spożywczych, ich obecność stwierdzono także w sklepach ze zwierzętami,
nasionami, młynach i restauracjach. Dorosłe osobniki mogą także przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada. Ze względu na niską świadomość problemu do chwili obecnej nikt nie zaproponował produktu pozwalającego na skuteczne wykrycie i pozbycie się tych dokuczliwych owadów. Wychodząc na przeciw potrzebom konsumentów firma SC Johnson, wprowadza na rynek innowacyjny produkt - Raid przeciw molom spożywczym, który niweluje problem moli spożywczych. raid

Raid przeciw molom spożywczym działa na zasadzie pułapki feromonowej. W opakowaniu znajdują się dwie kartonowe płytki, z których każda została nasączona specjalną substancją wabiącą, podobną do tej, której insekty używają do komunikowania się między sobą. Męska część populacji lgnie do płytki przyklejając się do niej. W ten sposób zostaje przerwany cykl rozrodczy owadów, którego efektem są żerujące larwy.
Raid przeciw molom spożywczym jest produktem bezzapachowym i całkowicie bezpiecznym. Nie zawiera składników biobójczych i dlatego może być umieszczany w pobliżu żywności. Produkt wystarczy umieścić wewnątrz szafki, w której przechowywane są produkty spożywcze. Raid przeciw molom spożywczym działa przez okres od 4 do 6 tygodni. Aby skutecznie pozbyć się moli należy stosować go w sposób ciągły.

Sugerowana cena detaliczna: 12 PLN
Opakowanie zawiera dwie płytki.
Źródło

+0


Moje linki

Szukaj ludzi

Wpisz imię by wyszukać.

Zaawansowane