Menu

error This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Jak Odmłodzić Polonię
5/6/2008 8:49:44 AM

Ten temat pojawia się w dyskusjach działaczy polonijnych w Winnipegu i prawdopodobnie w innych ośrodkach polonijnych, gdzie emigracja ma długie tradycje i młodzi ludzie urodzeni w kraju do którego emigrowali ich rodzice, utożsamiają się ze społecznością krajów które zamieszkują i nie interesując się działalnością Polonii.

Kiedy zapytałem działaczy polonijnych przy różnych okazjach dlaczego ich organizacje powstały, odpowiedzieli że w czasach kiedy oni przybyli do Kanady, było to konieczne.

Było ciężko o pracę i większość nie posługiwała się językiem angielskim, jak również w tych czasach wszystkie grupy etniczne prowadziły bardziej zamkniętą działalność.

Było więc ważne aby Polacy mogli się gdzieś spotkać i kultywować swoje tradycje i pomagać sobie w trudnych sytuacjach.

Okazuje się że ten problem nie dotyczy młodzieży, która urodziła się w Kanadzie.
Znają oni dobrze język angielski a rzeczą powszechną w Kanadzie jest jej wielokulturowy charakter. Młodzi nie widzą podziałów rasowyo-etnicznych do tego stopnia jak to było widziane w okresie międzywojennym albo w okresie po drugiej wojnie światowej.

Dla nich ośrodki kultury polonijnej nie są niezbędne.

Nasuwa się tutaj pytanie czy po-prostu nie jest rzeczą naturalną że organizacje polonijne muszą umrzeć śmiercią naturalną jeśli nie ma napływu nowej emigracji.

Być może starzenie się polskich organizacji jest procesem naturalnym i  nikt nic nie jest w stanie zrobić aby ten proces odwrócić.

Pytanie jest czy można młodzież urodzoną w Kanadzie zainteresować działalnością polonijną, a jeśli tak to pytanie jest jak to zrobić. 

Aby brać udział w dyskusji należy się wpierw zarejestrować tutaj.

http://winnipeg.linkpolonia.com/Register.aspx i być zalogowanym.  

Bogdan Fiedur

Prawda może być znaleziona tylko przez tych, którzy są na tyle pokorni że mają zdolność rozważania to czego nie preferują
http://www.bogdanfiedur.info
+0
RE: Jak Odmłodzić Polonię
5/6/2008 10:09:16 AM

Witaj Bogdanie, witam też wszystkich uczestników tego forum ;-)

Jako prezes Sokoła St.Boniface musze przyznać, ze faktycznie my, jaki i inne organizacje, borykamy sie z "naborem" polskiej młodzieży. Zapewne Internet jak i telewizja satelitarna, a także inne formy medialne są pewnymi czynnikami, które odpowiadają też za ten stan. W dzisiejszej dobie technologii, granice, jak i odległości zatarły sie niepomiernie. Bezpośredni kontakt z polska ma praktycznie każdy. Dlatego też wszelkie organizacje i kluby juz nie spełniają roli "kontaktowej" z nasza Ojczyzną.

I tu nasuwa sie pytanie, które już zadałeś Bogdanie.

Co zrobić by kluby te stały sie znów atrakcyjne dla kolejnych pokoleń?

Musimy podejść do tego tematu, jako Polonia 21-go wieku, może to zaboleć starsze pokolenia, ale niestety taka jest prawda.

Tutaj  dodam, że  z ta właśnie myślą Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokol St.Boniface Udostępni swoje pomieszczenia każdej grupie, która jest zainteresowana prowadzić jakąkolwiek działalność. Czy będzie to grupa wokalna, czy filateliści, a może grupa taneczna, lub zupełnie cos innego!?

My, jako Sokoły chcemy udostępnić nasz klub, wiedząc jak ciężko jest zdobyć lokum. Oczywiście udostępniamy to całkowicie darmowo.

Myślę, że będzie to dobry początek, aby zapoznać Polska młodzież z naszym towarzystwem.

+0
5/6/2008 12:51:34 PM

Witam raz kolejny mile zgomadzenstwo...;-))))

Zauwazylem skromna uwage ze strony "Toronto Kuba" i niestety nie moge podzielic jego uwagi, choc wydaje mi sie, ze kuba stara sie robic tylko reklame. No coz Kanada to wolny kraj i kazdy stara sie jak moze, ale z drugiej strony piszac ze jego blog jest ogolnie dostepny a tu sie trzeba zapisywac by sie wypowiedziec, niestety mija sie z prawda.

Chcialem dodac komentarz na stronie "poloniablog" i to byla wiadomosc jaka ujzalem.

Mysle, ze reklama jest dzwignia handlu, ale pod warunkiem, ze jest szczera!!!

Add a Comment

You need to be a member of Canadian Polonia Blogosphere to add comments!

Raz jeszcze dzieki Bogdanie za wspanialy pomysl!!!

+0
5/6/2008 2:54:24 PM

Wracam do tematu Jak Odmłodzić Polonie?

Jestem w Kanadzie rok wiem wszyscy słusznie powiecie, że to niewiele, ale trochę czasu miałam by się porozglądać. To prawda, że w organizacjach polonijnych nie ma zbyt dużo młodzieży (to co robią Ci którzy w nich są jest warte uznania). Myślę, że jeden z powodów dla których polonia się starzeje jest to, że w organizacjach nie ma tego czym interesują się młodzi. Młodzież Polska też nie przyszłaby do takiej organizacji w której nie ma ich muzyki, imprez dla nich... W Polskich Ośrodkach Kultury proponuje się zajęcia, które młodzieży odpowiadają i tak można spróbować zorganizować to w Winnipegu. Młodzieży trzeba zaproponowa  rożne pracownie (najlepiej spytać ich samych):
Pracownia plastyczna  
Pracownia grafiki komputerowej
Zespoły fotograficzne
Zespoły wiedzy o filmie
Historia sztuki
Pracownia makramy

Pracownia projektowa   
- sekcje scenograficzne,
- sekcja aranżacji wystaw

Pracownia muzyczno-taneczna  
Zespół tańca współczesnego
Zespół wokalno-taneczny
Zespół wokalny
Dziecięcy chór
Zespoły Gitarowe
Nauka gry na keyboardzie
Zespoły muzyki młodzieżowej o charakterze bluesowym i rockowym

Pracownia teatralna  
Zespół recytatorski i Teatr poezji
Dziecięcy teatr żywego planu
Dziecięcy teatr
Pracownia naukowo-techniczna
Obsługa komputerów, informatyka
Zespoły modelarskie
Szkółka szachowa

Propozycji może być wiele. Młodzież mogłaby grać, malować..... i w swoim repertuarze między innymi będą też mieli piosenki, przedstawienia...polskie,  a młodzież z pracowni plastycznej np.na Folklorame przygotuje dekoracje WYCINANKI ŁOWICKIE. Nie ważne jest przecież, że łatwiej im mówić po angielsku ważne by przyszli do polonijnej organizacji w której oprócz tego czym się zainteresują usłyszą o kulturze polskiej, będziemy przypominać im o ich rodowodzie.
+0
5/6/2008 3:49:42 PM

Quote:

Wracam do tematu Jak Odmłodzić Polonie?

Jestem w Kanadzie rok wiem wszyscy słusznie powiecie, że to niewiele, ale trochę czasu miałam by się porozglądać. To prawda, że w organizacjach polonijnych nie ma zbyt dużo młodzieży (to co robią Ci którzy w nich są jest warte uznania). Myślę, że jeden z powodów dla których polonia się starzeje jest to, że w organizacjach nie ma tego czym interesują się młodzi. Młodzież Polska też nie przyszłaby do takiej organizacji w której nie ma ich muzyki, imprez dla nich... W Polskich Ośrodkach Kultury proponuje się zajęcia, które młodzieży odpowiadają i tak można spróbować zorganizować to w Winnipegu. Młodzieży trzeba zaproponowa  rożne pracownie (najlepiej spytać ich samych):
Pracownia plastyczna  
Pracownia grafiki komputerowej
Zespoły fotograficzne
Zespoły wiedzy o filmie
Historia sztuki
Pracownia makramy

Pracownia projektowa   
- sekcje scenograficzne,
- sekcja aranżacji wystaw

Pracownia muzyczno-taneczna  
Zespół tańca współczesnego
Zespół wokalno-taneczny
Zespół wokalny
Dziecięcy chór
Zespoły Gitarowe
Nauka gry na keyboardzie
Zespoły muzyki młodzieżowej o charakterze bluesowym i rockowym

Pracownia teatralna  
Zespół recytatorski i Teatr poezji
Dziecięcy teatr żywego planu
Dziecięcy teatr
Pracownia naukowo-techniczna
Obsługa komputerów, informatyka
Zespoły modelarskie
Szkółka szachowa

Propozycji może być wiele. Młodzież mogłaby grać, malować..... i w swoim repertuarze między innymi będą też mieli piosenki, przedstawienia...polskie,  a młodzież z pracowni plastycznej np.na Folklorame przygotuje dekoracje WYCINANKI ŁOWICKIE. Nie ważne jest przecież, że łatwiej im mówić po angielsku ważne by przyszli do polonijnej organizacji w której oprócz tego czym się zainteresują usłyszą o kulturze polskiej, będziemy przypominać im o ich rodowodzie.

Jolu i tutaj masz 100% racji, dlatego tez sokol St. Boniface chce otworzyc swe drzwi dla ludzi, ktorzy chca cos robic. Nie jestesmy w stanie zapewnic sprzetu, bo poprostu nas nei stac, ale to co mamy, czyli sale, oddajemy do dyspozycji.

+0

My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced