Menu

error This forum is not active, and new posts may not be made in it.
RE: Jak Odmłodzić Polonię
5/30/2008 9:19:19 PM

Quote:

Zaskocze Panstwa!Z waszych wypowiedzi wyczytalem,ze nie macie panaceum na
odmlodzenie poloni..A ja -mam! Jest to..eliksir mlodosci! Jak tylko dostane go, to najpierw sam napompuje sie jak komar-krwiopijca, potem podziele sie nim z Wami. I Organizacjami Polonijnymi. Bo tylko w Eliksirze Mlodosci- jedyna nadzieja.Artur Cehak

Drogi Arturze,

Wynika z tego że los Polonii  w Winnipegu jest już przesądzony.
Jak na razie taki eliksir jeszcze nie został wymyślony.

Dla przykładu chcę Ci podać Polonię na Białorusi, Litwie albo Ukrainie.
Tam są ciągle całodzienne szkoły polskie, a dzieci biorą udział w polskich (nie polonijnych ale polskich) konkursach recytatorskich i literackich i albo je wygrywają albo są w czołówce. Niektóre polskie szkoły mają tak dobra opinię że nawet ukraińskie dzieci do nich uczęszczają mimo trudności językowych.

Myślę że wiek jest tylko jedną stroną medalu.
Zdaję sobie sprawę że inny jest powód dla którego Polacy żyją na ziemiach wschodnich od naszego, jednak myślę że wraz z utratą przynależności narodowej, jednostka traci coś z własnej tożsamości.

Być może w tym samym czasie nabywa coś nowego ze swojego otoczenia i koniec końców, suma się zgadza.

Podobno ryba nie wie że jest w wodzie. Tak też jest z młodym człowiekiem który zawsze czas swojej młodości i miejsce dorastania, będzie utożsamiał z własnym pochodzeniem.

Bogdan Fiedur

Bogdan

Prawda może być znaleziona tylko przez tych, którzy są na tyle pokorni że mają zdolność rozważania to czego nie preferują
http://www.bogdanfiedur.info
+0
5/31/2008 6:59:58 AM

Panie Bogdanie ! Zgadzam się z pańską opinią odnośnie "Elik sir młodości". Jest to jedna z wad negatywnego myślenia. Z góry przesądzone.

Jest prawdą, że działalność polonijna na Białorusi, Litwie i Ukrainie bije nas na mile. Dlaczego?

Nie chciałbym się wywodzić na ten temat, gdyż może to rozwinąć inną niepotrzebną dyskusję. Ale wymienię tylko dwa powody:

a) Warunki finansowe i polityczne w tych krajach

b) Ogromne poczucie polskości Polaków żyjących w tych krajach.

Udzielanie hali bezpłatnie jakiemuś klubowi, bardzo fajnie, jest to jakiś początek, ale to jest wszystko za mało. Organizacja musi się finansowo utrzymać, a tych co chcą mieć coś lub wszystko zadarmo jest dużo i tylko wtedy przychadzą na halę jak jest coś zadarmo.

Zgadzam się w 100% z filozofią myślenia prezydenta Kennedyego i powinniśmy sobie zadć to samo pytanie odnośnie do organizacji: "Nie pytaj co organizacja może zrobić dla ciebie. Zapytaj co ty możesz zrobić dla organizacji"

Tylko z takim podejściem filozoficznym organizacje przetrwają.

Potrzebny jest nam wielki plan biznesowy. Przedewszystkim musi być jedność Polonii. Musimy pośiadać ogromne poczucie Polskości i potrzebę jej rozpowszechniania. Bez tych cech za daleko nie zajdziemy.

Aby państwa nie zanudzać, podam tylko jeden przykład, w jaki sposób pragnąłem przyciągnąć młodzież do organizacji:

Moja małżonka i ja osobiście kontaktowaliśmy się z nastolatkami, daliśmy im propozycję należenia do organizacji. Pomogliśmy przeprowadzać zebrania. Uzgodniliśmy wspólnie, że zapłacą po $5.00 każdy jako roczne składki. Za te $5.00 od każdego klub młodzieży otworzył sobie konto bankowe. Pozwoliłem im zorganizować zabawę taneczną w celu zdobycia funduszy. (Mieliśmy już ok 40 członków)

Zabawę zorganizowali nawet udaną. Za dochód z tej zabawy pojechali na Audiencję z naszym Wielkim Rodakiem Papieżem Janem Pawłem II w Toronto.

Wszystko szło dobrze.

Później przyszła zmiana w zarządzie. Zaczęli udowadniać, że pan Michalak nielegalnie otworzył klub młodzieży bez zgody Zarządu Głównego. Rozwiązali klub, parę setek dolarów które klub posiadał przelali na konto organizacji i zamknęli konto bankowe. Nastąpiła czystka.

Czy to są wady wrodzone Polaków, że bezprzerwy tylko krytykujemy, krytykujemy i krytykujemy?

Tadeusz

+0
5/31/2008 10:17:28 AM

Panie Tadeuszu, ostre, ale jakze madre slowa. Powiem bardzo krotko, Jako prezes Sokola St. Boniface moge powiedziec, ze zmiany zachodzace w naszym klubie sa bardzo pozytywne, caly klub, wszyscy druhowie i druhny zdaja sobie sprawe z powagi naszego problemu. Wszyscy jestesmy bardzo jednomyslni i zgodni z planem na przyszlosc naszego stowarzyszenia. POTRZEBUJEMY MLODYCH LUDZI!!!

Jak juz wczesniej wspominalem, stracilismy jedno pokolenie, teraz musimy stanac na wysokosci zadania by "zaszczepic" polskosc i polska kulture w naszych dzieciach. Mam dwie corki i juz jako mlody ojciec uczylem moje malenstwa polskich kolysanek i teraz moja starsza 13-to letnia corka spiewa mlodszej polskie kolysanki do snu.

Jest to poczatek, jest to cos co robia dzieci same, nie dlatego, ze je zmuszamy, tylko dlatego, ze je nauczylismy!!!

Homo Sapiens Sapiens, to my. Jestesmy zwierzeciem stadnym i z natury chcemy byc w gromadzie, ale kulture i milosc do ojczyzny wynosimy z domu. Wiec moze zacznijmy od naszych wlasnych podworek i popatrzmy co robimy w naszych domach, jak staramy sie pokazac naszej latorosli co to znaczy byc polakiem i byc dumnym z tego!!!

Pozdrawiam!

+0
5/31/2008 12:03:58 PM

Kolejny blad, porownujac Polakow  wywiezionych na wschod(Ukraina, Bialorus) do tych , ktorzy wyjechali w kierunku Zachodnim.Ale jest to  takze znakomite wytlumaczenie dlaczego Tam , na wszchodzie tak silna jest tzw. polskosc, a dlaczego "po stronie Zachodniej dyskusje i wasnie jeno!" I cytat:" My musimy zaszczepiac polskosc....."  Drodzy..my nic NIE MUSIMY. Najgorsze jest podejscie, ze cos sie "musi". Albo cos jest....i to "cos" mozemy (!!) jesli chcemy - rozwijac..pokazywac innym, albo - nie.  Jesli ktos, cos MUSI, to z punktu jest to wykonywane z MUSU a nie potrzeby serca. Ja absolutnie nie mam "negatywnego myslenia". Staram sie tylko nie zmarnowac czasu, szukajac tego, czego wcale szukac nie trzeba.Wystarczy przeanalizowac, opracowac strategie, przeliczyc szanse i mozliwosci i wtedy uderzyc. Jak najblizej "dziesiatki". A nie strzelac z "pepeszy", ,ze ...moze sie trafi bo duzy rozrzut.

+0
5/31/2008 12:57:48 PM

Witam raz kolejny.

NIestey nie zrozumiales mojej mysli Arturze, zapewne przeczytales moje slowa, troszeczke dalej napisalem, ze dzieci moje same sie ucza polskiego, nie dlatego, ze je zmuszamy, tylko, ze same chca. Na temat zaszczepiania polskosci...powiem tak, po pierwsze bardzo  nie lubie tego wyrazu, ale w tym momencie wydawal mi sie najbardziej adekwatny. Po drugie i tu to podkresle jeszcze raz , ze jest naszym obowiazkiem jako rodzicow utrzymywac polskosc w domu. Mam kilku znajomych, ktorzy niestety nie mogli uczyc sie rodzimego jezyka w domu, bo rodzice zabronili. Nie mowie tutaj tylko o rodakach, jest to koncept bardzo popularny wsrod emigrantow. Oderwac sie od swego swiata i jak najszybciej zaasymilowac sie w nowym kraju. O czym to swiadczy??? Wedlog mnie tylko o ludzkiej prostocie, niestety....Wlasnie z takich miejsc biora sie piekne diamenty jezykowe, ktore juz nam przytaczales Arturze "Masz ladnego Peta" czy "Ta sukienka ladnie fituje".

Arturze w ostatniej swej mysli mowisz o akcjach, o planie, o snajperze i o pepeszce......Wlasnie tego potrzebujemy, no moze nie pepeszki!!! Nie ciaglego "Wypaszczania" tylko akcji. Ludzi, ktorzy w fizyczny sposob wyciagna rece i cos zrobia.

Jestesmy ( Obydwa Towarzystwa) obecnie bardzo zajeci przygotowaniami do Dni Sokola. Mam nadzieje, ze polonia doceni nasze dwa towarzystwa , ktore organizuja cala impreze i pokaze sie w duzej ilosci. Mysle, ze na poczatek bedzie to dobry moment by znalezc wsrod naszej mlodziezy ten nieuchwytny elixir mlodosci, ktorego nam tak bardzo brakuje.

Pozdrawiam

+0

My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced