Menu

error This forum is not active, and new posts may not be made in it.
RE: Jak Odmłodzić Polonię
5/31/2008 2:36:26 PM

Quote:

Chodzi tu  nie tylko jak odmlodzic Polonie, lecz jak polaczyc obecna Polonie w jedna jednoske. O ile sie nie myle to juz sie toczyly i pewno tocza sie nieofocjalne rozmowy w jaki sposob tego dokonac. Sa pewne problemy. Jednym z nich jest kto bedzie mial przewge w zarzadzie. Starsze organizacje, mysle tu o poczatkach zalozenia, beda wymagaly przewage. Te ktore maja przewage czlonkowska beda wymagac pewnej przewagi tak samo te, ktore maja przewage finansowa i majatkowa.

Te problemy to by byly wedlug mnie tymczasowe. Przejsciowe. Taka tranzycja moze zabrac cala dekade. Ewentualnie wszystko sie wyrowna. Budynek z koniecznosci musi byc nowy z miejascem na rozne biznesy i na zebrania, bankietow i przyjec. Poczatkowo kazda organizacja bedzia wymagala swoje wlasne zebrania na wlasnych halach budynku. Ewentualnie zgromadza sie w jedna jednostke.

To sa moje marzenia.

Wendelin

Ja mam troche inny punkt widzenia.  Ja uwazam ze Polonia juz jest jedna jednostka... Jako czesc polonii ja staram sie/ czuje wspolodpowiedzialny za losy calosci i w pewnym sensie kazdej organizacii.  Jesli w ten sposow ta sprawe obrocimy na odwrot, to sprawa nabiera zupelnie inne oblicze!

+0
5/31/2008 9:37:22 PM

Quote:

Panie Bogdanie ! Zgadzam się z pańską opinią odnośnie "Elik sir młodości". Jest to jedna z wad negatywnego myślenia. Z góry przesądzone.

Jest prawdą, że działalność polonijna na Białorusi, Litwie i Ukrainie bije nas na mile. Dlaczego?

Nie chciałbym się wywodzić na ten temat, gdyż może to rozwinąć inną niepotrzebną dyskusję. Ale wymienię tylko dwa powody:

a) Warunki finansowe i polityczne w tych krajach

b) Ogromne poczucie polskości Polaków żyjących w tych krajach.

Udzielanie hali bezpłatnie jakiemuś klubowi, bardzo fajnie, jest to jakiś początek, ale to jest wszystko za mało. Organizacja musi się finansowo utrzymać, a tych co chcą mieć coś lub wszystko zadarmo jest dużo i tylko wtedy przychadzą na halę jak jest coś zadarmo.

Zgadzam się w 100% z filozofią myślenia prezydenta Kennedyego i powinniśmy sobie zadć to samo pytanie odnośnie do organizacji: "Nie pytaj co organizacja może zrobić dla ciebie. Zapytaj co ty możesz zrobić dla organizacji"

Tylko z takim podejściem filozoficznym organizacje przetrwają.

Potrzebny jest nam wielki plan biznesowy. Przedewszystkim musi być jedność Polonii. Musimy pośiadać ogromne poczucie Polskości i potrzebę jej rozpowszechniania. Bez tych cech za daleko nie zajdziemy.

Aby państwa nie zanudzać, podam tylko jeden przykład, w jaki sposób pragnąłem przyciągnąć młodzież do organizacji:

Moja małżonka i ja osobiście kontaktowaliśmy się z nastolatkami, daliśmy im propozycję należenia do organizacji. Pomogliśmy przeprowadzać zebrania. Uzgodniliśmy wspólnie, że zapłacą po $5.00 każdy jako roczne składki. Za te $5.00 od każdego klub młodzieży otworzył sobie konto bankowe. Pozwoliłem im zorganizować zabawę taneczną w celu zdobycia funduszy. (Mieliśmy już ok 40 członków)

Zabawę zorganizowali nawet udaną. Za dochód z tej zabawy pojechali na Audiencję z naszym Wielkim Rodakiem Papieżem Janem Pawłem II w Toronto.

Wszystko szło dobrze.

Później przyszła zmiana w zarządzie. Zaczęli udowadniać, że pan Michalak nielegalnie otworzył klub młodzieży bez zgody Zarządu Głównego. Rozwiązali klub, parę setek dolarów które klub posiadał przelali na konto organizacji i zamknęli konto bankowe. Nastąpiła czystka.

Czy to są wady wrodzone Polaków, że bezprzerwy tylko krytykujemy, krytykujemy i krytykujemy?

Tadeusz

Panie Tadeuszu,

Najpierw chciałbym Pana przywitać na naszym forum. Cieszę się bardzo że możemy się komunikować będąc tak daleko od siebie.

Tak przy okazji, nasz pierwszy plan emigracji do  Kanady był Thunder Bay, ale z powodu zmian w jednej z polskich parafii która podjęła się sponsorowania nas, okazało się że musieliśmy szukać innego sponsora i tak znaleźliśmy się w Winnipegu.

Myślę że wysiłki jakie podjął Pan w celu organizowania grupy młodzieżowej, nie poszły całkiem na marne. Czasem trzeb przejść cały cykl wydarzeń i wrócić na to samo miejsce aby zmiany w świadomości zaszły, by ludzie którzy mają inny punkt widzenia odeszli a ci którzy byli neutralni albo tylko korzystali z Pana pomysłów docenili je po czasie.

Jeśli chodzi o organizowanie działalności polonijnej to mam trochę inne zdanie. Pan mówi że potrzebny jest plan biznesowy albo jedność Polonii. Myślę że te sprawy są pomocne ale nie konieczne.

Każda najmniejsza grupa która działa i przynajmniej jej część składa się z ludzi o pochodzeniu polskim, jest grupą polonijną w moich oczach.

Oczywiście byłoby pomocne aby taka grupa mogła się spotkać w ośrodku polonijnym gdzie byłaby większa szansa aby do takiego spotkania doszło, ale jak Pan pewnie czytał na tym forum, Piotrek Mikus który jest prezesem jednego z klubów, oferuje swój ośrodek dla działań polonijnych z darmo, co znaczy że miejsce jest, potrzebne są tylko chęci.

Pytanie wciąż pozostaje, "Jak odmłodzić Polonię"

Tego nie można nakazać, nie można się odwołać do wyższych wartości w stosunku do tych młodych ludzi, takich jak patriotyzm, bo oni tak naprawdę urodzili się poza Polską.

Jest ciągle pytanie, czy młodzi ludzie urodzenia poza Polską w rodzinach polskich, powinni podjąć wszelkie wysiłki aby jak najlepiej zintegrować się z otaczającym światem i ułożyć sobie życie, czy też szczycić się kulturą z której pochodzą, poznawać jej tradycje i próbować je wcielać w swoje otoczenie i być może doprowadzić do tego że otoczenie odsunie się od nich bo oni będą inni aniżeli cała reszta.

Bogdan Fiedur

Prawda może być znaleziona tylko przez tych, którzy są na tyle pokorni że mają zdolność rozważania to czego nie preferują
http://www.bogdanfiedur.info
+0
6/1/2008 2:59:27 AM

Czolem Wam!

Bogdan… Zawiadamianie o nowych komentarzach dziala. 

Chcialem Wam dac znac o mojej propozycii dla Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Rozmawialem juz o tym z Delegatem Mlodziezowym przy KPK-Manitoba Danusi Cezar.   

Moj pomysl polega na tym, aby stworzyc Forum Mlodziezowe przy KPK.  Takie forum zrzeszalo by delegatow do 30 roku zycia, mlodziez, z roznych organizacii polonijnych. Kazda organizacja by delegowala jednego takiego delegata.  Oprocz tego dwa razy do roku odbywac by sie mogly zebrania otwarte z mlodzieza polonijna. Na takich zebraniach mozna by wybrac dwie osoby ponizej trzydziestki nie zrzeszone w zadnej organizacii. Forum by sie spotykalo raz na jeden/dwa miesiace. Problemy mlodziezy polonijnej i pomysly jak zainteresowac mlodziez mogly by byc poruszane.  Delegat Mlodziezowy z zarzadu KPK by bral udzial w zebraniach forum.  By przedstawial potem wniaski z zebrania forum na zebraniach zarzadu KPK – gdzie wniaski by byly podane do dyskusji/glosowania.  W pewien sposob zformalizowalo by to udzial mlodziezy w zyciu KPK i Polonii. Dalo by to mlodziezy mozliwosc wplyniecia na swoje srodowisko.

Jedno zebranie otwarte z mlodzieza odbylo sie w marcu.  Tam poinformowalem przybylych o moim pomysle.  Danusia takze byla przychylna.  Piotr… jako prezes co o tym myslisz?

Na marginesie jeszcze maly komentarz dla pana Cehaka 8-). Ja mam 31 lat.  Znam takze mlodyszych ludzi, ktorzy sa zainteresowani losami polonii w Winnipeg/Kanadzie.  Na przyklad na linkpolonia jest Ewelina Paprocka (harcerka) ktora ma 14 lat. 

Pozdrawiam!
+0
6/8/2008 1:40:52 PM

Organizacje polonijne w Kanadzie zbudowaly podwaliny tych organizacji, stworzyly chlubna historie naszej grupy w Kanadzie. Nalezy to szanowac- byla to ciezka praca naszych poprzednikow- my przyszlismy juz na gotowe - mowie tu o enigracji po latach 80-tych.Utrzymanie jezyka i kultury jest ciezkim zadaniem w warunkach emigracji ale dzieli temu Polska moze miec wiez z Polonia w jezyku polskim i nasza kultura moze sie dalej rozwijac ( emigracja daje tez swoj powazny wklad w tym zakresie)

Natomiast potrzebne sa zmiany w sposobie funkcjonowania starych organizacji polonijnych. Jednym z problemow jest danie udzialu mlodszym pokoleniom w uczestniczeniu i partycypowaniu w decyzjach na wyzszym szczeblu. Stworzenie imprez/projektow z udzialem mlodszego pokolenia. Mlodziez urodzona w Kanadze bedzie tylko uczestniczy w imprezach otwartych dla wszystkicj Kanadyjczykow a wiec wanze jest zeby byly tio imprezy dwujezyczne. Mozemy propmowac nasza kulture w jezyju angielskim, w ten sposob zapoznamy kanadyjczykow z nasza muzyka, sztuka ( arts) , teatrem nie tylko z folklorem. Nie mozemy sie izolowac jako grupa spoleczna ale otworzyc na szersze kontakty. Na przyklad Federacja Polek w Kanadzie uczestniczy w pracach Local, Provincial, National Council of Women. Jestsmy czlonkiniami Metro Toronto Community Folk Arts Council - co roku pokazujemy nasze tradycyjne obchody Swiat Bozego Narodzenia i Wielkanocy w Christmas and Easter Around the World w Toronto City Hall. Nasze Ogniwo w Ottawie uczestniczy co rok w marathonie abu zbierac fundusze na leczenie raka piersi.Bierzemy udzial w wielokulturowych festiwalach i ogolnokanadyjskich konferencjach ma rozne tematy,zabieramy glos w dyskusjach i wysylamy briefy do Parlamentu lub do Rzadu w waznych sprawach- np. w sprawie tragicznego wypadku w Vancouver gdzie zmarl nasz rodak - sprawa ta poruszyla wszystkich kanadyjczykow bo zaden Kanadyjczyk cz imigrant nie powinien w ten sposob zginac.

Mamy nowe ogniwa zalozone przez mlode czlonkinie ktore maja w swoim skaldzie emigrantki z Polski ale takze i osoby urodzone tutaj. Trzeba przyznac ze glownym problemem w tych probach polaczenia dwoch pokolen mlodziezowych jest bariera jezykowa. Dlatego imprezy dwujezyczne sa najbardziej efektowne choc wymagaja wiecej wysilku. Drugi problem to motywacja- jak zachecic do uczetnictwa?

Mysle ze imprezy musza byc atrakcyjne i tu wymaga sie wiecej inwencji od organizatorow. Gdybysmy dopuscili wiecej mlodszych osob do wspoldzialania w organizacji, moze charakter tych imprez bylby bardziej atrakcyjny. przykladem sukcesu w tym zakresie byla wystawa /konkurs malarsko-tofograficzny " Zlota Rybka" zorganizowany przez Komitet Mlodziezowy i ZG Federacji Polek w Kanadzie . Na ten projekt dostalysmy parokrotnie grant Ontario Trillium Foundation - wiec nasz rzad popiera inicjatywy mlodziezowe otwarte dla publicznosci (wystawa byla w City Hall) Tulko wspoldzialajac mozemy osiagnac wyniki. ale na to potrzebe sa wyobraznia, dobre checi , inwencja i chec wlaczenia innych i dotarcia do szerszej publicznosci- a wiec wyjscie poza ramy organizacji. Nie jest to altwe, ale moze sie zdarzyc przy odrobinie dobrej woli.Przedewszystkim potrzebny jest klimat wspolpracy, wzajemnego zaufania i proba pracy dla calej organizacji, calej Polonii i Kanasy a nie tylko dla zadowolenia ambicji jednej osoby - choc poszczegolne jednostki napewno moga sie przy okazji wybic- to nam tez potrzebne. aLE NIEC NAM PRZYSWIECA WYzSZY CEL I DOBRO CALEJ NASZEJ SPOLECZNOSCI W kANADZIE.

Iwona Bogorya-Buczkowska

w z nasza muzyka 

+0
6/8/2008 1:47:41 PM

W ODPOWIEDZI NA ZAINTERESOWANIE ForumMlodzizowym - o ile wiem KPK jest tym zainteresowane i ma zamiar w pazdzierniku zorganizowac Konferencje Mlodziezowa a wiec prosze zglosci sie w tej sprawie do naszego Prezesa Wladyslawa Lizonia. KPK uczetniczylo w konferencji w Ottawie ktorej bylam wspolorganiztorem jako dyrektor Canadian Ethnocultural Council. Uczestniczyli w tym formu delegaci mlodziez z roznych grup etnicznych a miedzy innymi jeden delegat KPK i delegatka Federacji Polek razem z VP-KPK i moja osoba- podjelismy wtedy decyzje ( w sierpniu 2007) ze takie Forum Mlodziezowe jest  potrzebne i stad decyzja KPK aby to Forum odbylo sie w czasie naszego Walnego zjazdu w pazdzierniku 2008 w Mississauga

+0

My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced