Menu

error This forum is not active, and new posts may not be made in it.
RE: Jak Odmłodzić Polonię
5/6/2008 7:19:46 PM

no  a teraz ja - poruszona zostala sprawa bardzo dyskusyjna i wlasciwie nieprzyjemna w pewnym sensie....

rozmowy towarzyskie sa prowadzone na ten temat od lat - i prawie nic z tego nie wynika procz rozgoryczenia wielu osob ktore w ten czy inny sposob chcialy poruszyc spiace deko srodowisko polonijne w winnipeg

pomimo tego dzieja sie tu rzeczy wspaniale i chwala za to tym ktorzy poswiecaja swoj prywatny czas na prowadzenie swietnej dzialalnosci polonijnej - mysle tu np. o stalej pozycji polskiego radia ktore jest doprawdy na profesjonalnym poziomie, wspanialej imprezie Polski Festiwal Sztuki malgosi i zdzisia prochownikow, totalnej dzialalnosci muzycznej tadeusza biernackiego,utworzenie stalej winnipeskiej strony internetowej bogdana fiedura,polskie harcerstwo,wysmienite przedstawienia parateatralne w kosciele sw.ducha i wiele roznych imprez polonijnych na pewno bardzo udanych  

niemniej wszystko to nie wydaje sie przyciagac ogromnej rzeszy mlodych,energicznych ludzi ktorzy wyrosli tu przeciez  w duchu  polskosci i umilowania naszej ojczyzny

swiat sie zmienia na naszych oczach w nieco zastraszajacym aczkolwiek fascynujacym tempie i czasem sam sie zastanawiam czy ja do tego swiata jeszcze  przynaleze - moj syn ma tak kompletnie inne zainteresowania i idealy niz ja bedac w jego wieku ze czesto trudno sie porozumiec - po prostu ja mysle jakimis innymi kategoriami chyba ?

tak wiec organizowanie przeze mnie czegokolwiek dla generacji mojego syna mija sie kompletnie z celem - to raczej on sam z kolegami powinien cos dla siebie samych wymyslec - tymczasem ci mlodzi ludzie jak widze bardzo duzo czasu poswiecaja nauce,szkole i zajeciom sportowym ze ta reszta wolnego co im zostaje  natychmiast przeznaczona jest na to co ich absolutnie teraz fascnuje - media,komputery,gry i rozne inne technologiczne zabawki ktore w naszych czasach po prostu nie istnialy - my gralismy na podworkach czy boiskach w pilke

pamietam jak bylem maly chcialem byc tym dobrym szlachetnym indianinem - moj syn westernow nielubi i chcialbym byc pewnie jakims behemotem o nadludzkiej sile i wladzy czyli dla mnie niezrozumialym potworem 

no  i jak sie ma do tego kolko rozancowe czy fotograficzne albo taniec krakowiaka ? 

kto ma wiec przyciagnac te mlodziez pochodzenia polskiego do dzialalnosci zwiazanej z propagowaniem i szerzeniem kultury polskiej skoro starsze ogolnie rzecz biorac pokolenie  stracilo mniej lub bardziej kontakt z rzeczywistoscia bo pomimo wielu wysilkow zupelnie nie rozumie co nowe pokolenie polakow w winnipeg chce sobie wymarzyc

z powazaniem - m

+0
5/6/2008 11:47:01 PM

Czolem Wszystkim

Ja zadawlem sobie juz to pytanie wiele razy. Poruszalem ten temat w klubach ale moje propozycje nie zostaly przyjete z entuzjazmem. Piotrek, ciesze sie ze zostales prezesem w Sokole St. B. Od tego trzeba zaczac aby odmlodzic Zarzady polskich klubow, bo poprzednie pokolenie nie maja najmniejszych checi aby "Odmladzac Polonie". Wiem to, doswiadczylem na wlasnej skorze. No morze teraz sie to powoli zmieni.

Miejmy nadzieje. Piotr, ciesze sie ze oferujesz dostep do swojego klubu. Byc moze bede mogl w jakis sposob z twojej ofertu skorzystac z maja grupa.

Pozdrowienia

+0
5/7/2008 1:11:39 PM

Quote:

Witaj Bogdanie, witam też wszystkich uczestników tego forum ;-)

Jako prezes Sokoła St.Boniface musze przyznać, ze faktycznie my, jaki i inne organizacje, borykamy sie z "naborem" polskiej młodzieży. Zapewne Internet jak i telewizja satelitarna, a także inne formy medialne są pewnymi czynnikami, które odpowiadają też za ten stan. W dzisiejszej dobie technologii, granice, jak i odległości zatarły sie niepomiernie. Bezpośredni kontakt z polska ma praktycznie każdy. Dlatego też wszelkie organizacje i kluby juz nie spełniają roli "kontaktowej" z nasza Ojczyzną.

I tu nasuwa sie pytanie, które już zadałeś Bogdanie.

Co zrobić by kluby te stały sie znów atrakcyjne dla kolejnych pokoleń?

Musimy podejść do tego tematu, jako Polonia 21-go wieku, może to zaboleć starsze pokolenia, ale niestety taka jest prawda.

Tutaj  dodam, że  z ta właśnie myślą Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokol St.Boniface Udostępni swoje pomieszczenia każdej grupie, która jest zainteresowana prowadzić jakąkolwiek działalność. Czy będzie to grupa wokalna, czy filateliści, a może grupa taneczna, lub zupełnie cos innego!?

My, jako Sokoły chcemy udostępnić nasz klub, wiedząc jak ciężko jest zdobyć lokum. Oczywiście udostępniamy to całkowicie darmowo.

Myślę, że będzie to dobry początek, aby zapoznać Polska młodzież z naszym towarzystwem.

Cześć Piotrek,

Dzięki za pojawienie się na forum i zabrania głosu w dyskusji.
Cieszy mnie twoja oferta udostępnienia klubu Sokoła do działalności polonijnej. Myślę że jak więcej ludzi zorientuje się o twojej propozycji, to znajdą się chętni którzy zrobią dobry użytek z tej sali.
Myślę że to dobry początek.

Bogdan Fiedur

Prawda może być znaleziona tylko przez tych, którzy są na tyle pokorni że mają zdolność rozważania to czego nie preferują
http://www.bogdanfiedur.info
+0
5/7/2008 1:27:08 PM

Quote:

Wracam do tematu Jak Odmłodzić Polonie?

Jestem w Kanadzie rok wiem wszyscy słusznie powiecie, że to niewiele, ale trochę czasu miałam by się porozglądać. To prawda, że w organizacjach polonijnych nie ma zbyt dużo młodzieży (to co robią Ci którzy w nich są jest warte uznania). Myślę, że jeden z powodów dla których polonia się starzeje jest to, że w organizacjach nie ma tego czym interesują się młodzi. Młodzież Polska też nie przyszłaby do takiej organizacji w której nie ma ich muzyki, imprez dla nich... W Polskich Ośrodkach Kultury proponuje się zajęcia, które młodzieży odpowiadają i tak można spróbować zorganizować to w Winnipegu. Młodzieży trzeba zaproponowa  rożne pracownie (najlepiej spytać ich samych):
Pracownia plastyczna  
Pracownia grafiki komputerowej
Zespoły fotograficzne
Zespoły wiedzy o filmie
Historia sztuki
Pracownia makramy

Pracownia projektowa   
- sekcje scenograficzne,
- sekcja aranżacji wystaw

Pracownia muzyczno-taneczna  
Zespół tańca współczesnego
Zespół wokalno-taneczny
Zespół wokalny
Dziecięcy chór
Zespoły Gitarowe
Nauka gry na keyboardzie
Zespoły muzyki młodzieżowej o charakterze bluesowym i rockowym

Pracownia teatralna  
Zespół recytatorski i Teatr poezji
Dziecięcy teatr żywego planu
Dziecięcy teatr
Pracownia naukowo-techniczna
Obsługa komputerów, informatyka
Zespoły modelarskie
Szkółka szachowa

Propozycji może być wiele. Młodzież mogłaby grać, malować..... i w swoim repertuarze między innymi będą też mieli piosenki, przedstawienia...polskie,  a młodzież z pracowni plastycznej np.na Folklorame przygotuje dekoracje WYCINANKI ŁOWICKIE. Nie ważne jest przecież, że łatwiej im mówić po angielsku ważne by przyszli do polonijnej organizacji w której oprócz tego czym się zainteresują usłyszą o kulturze polskiej, będziemy przypominać im o ich rodowodzie.

Cześć Jola,

Twoje propozycje są bardzo trafne.
Następny krok to jest przekonanie działaczy polonijnych że działalność polonijna to coś więcej aniżeli nauka polskiego i folklor.

Ci którym na sercu jest aby organizacje polonijne kontynuowały swoją działalność, muszą dostrzec że młodzież powinna mieć okazję do własnego rozwoju i do kontaktów towarzyskich. Jeśli stworzą oni warunki do tych dwóch rzeczy tylko, sytuacja w polskich klubach zmieni się  diametralnie.

Bogdan Fiedur

Prawda może być znaleziona tylko przez tych, którzy są na tyle pokorni że mają zdolność rozważania to czego nie preferują
+0
5/7/2008 1:41:14 PM

Cześć Marek,

Witam szanownego gościa na naszych forach.

Mówisz że.

Quote:

tak wiec organizowanie przeze mnie czegokolwiek dla generacji mojego syna mija sie kompletnie z celem - to raczej on sam z kolegami powinien cos dla siebie samych wymyslec - tymczasem ci mlodzi ludzie jak widze bardzo duzo czasu poswiecaja nauce,szkole i zajeciom sportowym ze ta reszta wolnego co im zostaje  natychmiast przeznaczona jest na to co ich absolutnie teraz fascnuje - media,komputery,gry i rozne inne technologiczne zabawki ktore w naszych czasach po prostu nie istnialy - my gralismy na podworkach czy boiskach w pilke

Jak widzisz w sugestiach od Joli, rozwiązaniem sytuacji w polskich klubach i odmłodzeniem ich, było by właśnie zorganizowanie dla młodzieży takich zajęć który byłyby dla nich interesujące. Gry komputerowe, zajęcia sportowe mogłyby być oferowany w klubach polskich gdzie dodatkowo byłyby także oferowane takie zajęcia jak polskie tańce ludowe czy warsztaty folklorystyczne.

Ostatnio zaproponowałem  SPK aby założyć tam klub tańca towarzyskiego pod patronatem
polishwinniepg.com. Mam nadzieję że ta inicjatywa spowoduje że młodzi ludzie dołączą do tego klubu po prostu z zainteresowań.

Bogdan Fiedur

+0

My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced