Menu

error This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Nepotyzm w organizacjach.
5/24/2008 4:32:56 PM

Czy nepotyzm ma miejsce z polonijnych organizacjach? Jak uwazacie?

Definicja:

Nepotyzm (łac. nepos wnuk, bratanek) – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.

W niektorych organizacjach do zarzadow naleza cale rodziny; maz, zona i czasami jeszcze corka and/or syn. Pamietam w pewnej organizacji na 17 czlonkow zarzadu, 10-ciu czlonkow na wysokich stanowiskach tworzylo piec malzenstw.

Zjawisko to tlumaczone bylo brakiem chetnych kandydatow na te stanowiska. Niestety to nie calkiem prawda. Poprostu chetni kandydaci nosili zle nazwisko. Tak jak Pan Jacek napisal, nie nazywali sie Pan X albo Pan Y.

Nasuwa sie tutaj wiec pytanie, co mysla potencjalni czlonkowie o organizacji ktora zarzadzaja malzenstwa? Jak to w ich oczach wyglada gdy jeden z malzonkow to Prezes/ka a drugi Komisja Rewizyjna?

Glownym tematem jest pytanie "Jak odmlodzic Polonie?"

Odpowiadam; 

Zachecac i przydzielac stanowiska w zarzadach, KOMPETENTNYM mlodym czlonkom. Mlodzi czlonkowie powinni sie za wczasu wykazywac swoimi umiejetnosciami w zarzadach tak aby kazdy prezes wiedzial ze ma odpowiedniego mlodego nastepce.

Uwazam ze kadencje przynajmniej prezesow, powinny byc ograniczone powiedzmy 2-4 lata maksimum. PREZES - to nie jest stanowisko dozywotnie tak jak PAPIEZ.

Mlodzi czlonkowie powinni byc wciagani do zarzadow, i szkoleni tak aby w przyszlosci mogli objac stanowisko prezesa.

+0
RE: Nepotyzm w organizacjach.
5/25/2008 7:16:01 PM

Cześć Paweł,

Myślę że poruszyłeś bardzo ważny temat.

Mam też pytanie do Ciebie.
Czy myślisz że organizacje polonijne w ich obecnym kształcie prowadzą działalność, która zachęcałaby młodzież nie tylko do działania w zarządach ale po prostu do uczestniczenia w ich programowej działalności?

Wiem że w Winnipegu, jest kilka polonijnych grup tanecznych, są warsztaty prowadzone dla dzieci gdzie uczą się one o polskich tradycjach, są dwie szkoły sobotnie języka polskiego. Wszystkie te organizacje wykonują znakomitą pracę w celu przybliżenia polskich tradycji i polskiego języka do młodych Polonusów.  Jest także polskie muzeum, katedra języka polskiego na UofM. Są też polskie kościoły gdzie nasza tradycja jest mocno zakorzeniona.

Rolą tych organizacji jest przybliżenie i szerzenie polskiego języka i polskich tradycji pośród młodej Poloni jak też oferowanie serwisów, które są niezbędne dla podtrzymania polskości.

Wszystkie te organizacje działają z pozycji podtrzymywania polskości, co jest  dyktowane patriotyzmem, obowiązkiem wobec naszej historii i często ludzie którzy prowadzą tą działalność są ciągle tak związani z Polską, że to co robią jest po prostu z serca i pasji płynącym zaangażowaniem.

Młodzież polonijna która urodziła się i wychowuje w Kanadzie, chce robić rzeczy takie same jak ich kanadyjscy rówieśnicy i wszystkie zagadnienia wymienione wyżej traktuje jako obowiązki, które nie utożsamiają się z zabawą.
Dla dzieci albo młodzieży w Polsce, chodzenie do szkoły sobotniej, chodzenie do kościoła, branie udziału w nauce tańców folklorystycznych byłoby obowiązkiem takim samym jak jest to dla dzieci i młodzieży polonijnej w Kanadzie.

Jeśli obecni działacze Polonijni chcą zachęcić młodzież do odwiedzania ich klubów, brania udziału w pracach zarządów i ich działalności programowej, to muszą oni zidentyfikować cele które będą służyć nie tylko podtrzymywaniu polskości ale także  zaspokajać podstawowe potrzeby dzisiejszej młodzieży.

Działacze polonijni mogą wykorzystać tę okazje do wprowadzenia elementów polskości w stopniu takim aby to nie kolidowało z samą zabawą a jednocześnie eksponowało polską kulturę. Kluby muszą także otworzyć swoje drzwi dla młodzieży z innych środowisk etnicznych aby młodzież polonijna mogła spędzać czas ze swoimi rówieśnikami, w końcu ich językiem komunikacji jest język angielski.

Bogdan Fiedur

Prawda może być znaleziona tylko przez tych, którzy są na tyle pokorni że mają zdolność rozważania to czego nie preferują
http://www.bogdanfiedur.info
+0
5/25/2008 9:24:36 PM

Quote:

Cześć Paweł,

Myślę że poruszyłeś bardzo ważny temat.

Mam też pytanie do Ciebie.
Czy myślisz że organizacje polonijne w ich obecnym kształcie prowadzą działalność, która zachęcałaby młodzież nie tylko do działania w zarządach ale po prostu do uczestniczenia w ich programowej działalności? 

Bogdanie,

Zadales podstawowe pytanie, jakze wazne dla dzisiejszej Polonii. Odpowiedz na twoje pytanie jest strasznie prosta:

NIE, organizacje polonijne w obecnym ksztalcie nie oferuja wiele aby zachecac mlodziez do uczestnictwa w ich programowej dzialalnosci.

Jesli ktos sie z tym nie zgadza, zapraszam do dyskusji. :-)

+0
5/26/2008 11:48:04 PM

Ja uwazam ze program naszej druzyny harcerskiej jest przygotowany, aby byl atrakcyjny przedewszystkim dla mlodziezy :-).

+0
5/27/2008 4:23:45 PM

Quote:

Ja uwazam ze program naszej druzyny harcerskiej jest przygotowany, aby byl atrakcyjny przedewszystkim dla mlodziezy :-).

Artur,

A moze bys w skrocie zapoznal uczestnikow forum z programem ZHP? Moze nie wszyscy wiedza co moga oczekiwac i czego oczekuje sie od nich gdy wstepuja do naszych Hufcow.

+0

My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced