Menuerror This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
Skrzaty
10/17/2010 7:29:34 PM
SKĄD SIĘ WZIĘŁY SKRZATY?

Rok 1200 naszej ery był rokiem przełomowym dla badaczy życia i obyczajów skrzatów. W tym właśnie roku Szwed Frederik Ugarph w małej rybackiej chacie w Nidaros (dziś tereny Norwegii) znalazł pokrytą polichromią drewnianą figurkę przedstawiajacą skrzata. Skrzat był wysoki na 15 centymetrów, a wiec wielkości naturalnej - tak z resztą głosił napis na cokoliku tejże rzeźby. Figurka od niepamiętnych czasów należała do rodziny miejscowego rybaka, który wcale nie chciał się jej pozbywać. Po kilku dniach bezustannego targowania się udało się Ugarphowi jš kupić. Wyrzeźbiona została w korzeniu nieznanego drzewa.

Odkrycie tejże figurki potwierdza tezę o skandynawskim pochodzeniu skrzatów, z czego one same są bardzo dumne. Pierwsza wzmianka o skrzatach pochodzi z roku 470, kiedy to Publiusz Oktawiusz, emerytowany rzymski centurion, poślubiwszy miejscową pannę, nie wrócił do Rzymu i osiedlił się niedaleko dzisiejszego Leiden w Holandii. Zanotował mniej więcej takie słowa: "Dzisiaj zobaczyłem na własne oczy miniaturkę człowieka. Miał na sobie czerwoną czapkę i niebieską koszulę. Miał siwą brodę i zielone spodnie. Powiedział mi, ze mieszka w naszej okolicy od prawie dwudziestu lat. Mówił naszym językiem, do którego wtrącał obce słowa... Potem rozmawiałem z nim wiele razy."
+0
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
10/17/2010 7:30:51 PM
GDZIE ŻYJĄ SKRZATY?

Na całym świecie. W Polsce największa ich ilość skupia się w Karpatach, na Podlasiu, na Kaszubach i Suwalszczyźnie, na Mazurach, Opolszczyźnie i w Górach Sowich. Maksymalna gęstość zaludnienia wynosi 15 mieszkańców na 100 hektarów. W Europie najczęściej można je spotkać na wybrzeżu Morza Irlandzkiego, na dalekiej Syberii, na północy Norwegii, w Szwecji, Finlandii a także w Belgii, Francji, czasem we Włoszech i na Bałkanach. W każdym kraju skrzaty mają swoją własną nazwę, np. w Holandii nazywają się Kabouter, w Irlandii Impy lub Gobliny, w Niemczech Heinzelmahhchen, w Norwegii Tomte lub Nisse, w Finlandii Tonttu a w Rosji Domovoj. Różne rasy skrzatów upodobały sobie specyficzne tereny. Na równinach żyją najczęściej skrzaty wiejskie, które upodobały sobie stare młyny, w miastach bardzo liczne skrzaty domowe i ogrodowe a na wybrzeżu prawie wyłącznie skrzaty wydmowe.

Dorosły skrzat leśny płci męskiej (około 275 lat) ma około 15 centymetrów wzrostu i waży jakieś 300 gramów. Ubrany jest zazwyczaj w czerwoną, spiczastą czapeczkę, która jest znakiem charakterystycznym, niebieską bluzę z kołnierzykiem wykładanym lub gładko wyciętą przy szyi (tych szczegółów i tak prawie nigdy spod brody nie widać). Nosi też zielone spodnie na szelkach, skórzany pasek z torbą na narzędzia, w której ma wszystko to, co może mu być potrzebne: młotek, różne wiertła, pilniki i inne takie rzeczy. W zależności od tego, gdzie żyje może nosić filcowe botki, buty zrobione z kory brzozowej lub w chodakach.

Skrzacie kobiety można dojrzeć dużo, dużo rzadziej, gdyż prawie nigdy nie wychodzą one z domu, a jeśli juz do tego dojdzie, to skrzatka i tak ma strój w barwach kamuflujących. Zanim skrzatka wyjdzie za mąż zawsze nosi czapkę zgniłozieloną, spod której widać warkocze. Później, gdy jest już dorosła, czyli mniej więcej po ukończeniu 300 roku życia, chowa włosy pod chustką, na którą nakłada czapkę ciemnoszarą. Na resztę ubioru składają się zazwyczaj: szara lub biała bluzka z chaftem, zielona spódnica aż do kostek, szare podkolanówki i filcowe botki albo kapcie. Często ubrane na szaro skrzatki dlatego nie lubią wychodzić z domu, że bywają mylone przez sowy z myszami. Niekiedy, zanim ptak spostrzeże różnicę, mogą skrzatkę boleśnie zranić.
+0
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
10/17/2010 7:32:57 PM
+0
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
10/17/2010 7:36:42 PM
+0
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
10/17/2010 7:45:41 PM
SKRZACIA CZAPKA

Skrzacia czapka jest bardzo ważnym elementem stroju - każdy szanujący się skrzat woli pokazać się bez spodni niż bez czapki! Czapka, zawsze wykrojona z filcu, jest sztywna aż po sam czubek. Skrzat zdejmuje ją tylko w mroku alkowy, gdy idzie spać i możliwe, że też wtedy, gdy się kąpie, ale tego nie udało się nigdy sprawdzić. Natychmiast po przebudzeniu z powrotem nakłada czapkę, bo bez niej skrzat nie jest skrzatem, i doskonale o tym wie. Część socjobiologów przypisuje skrzaciej czapce tajemniczą moc czapki-niewidki, ale nie to jest przecież najważniejsze. Przede wszystkim ma ona chronić swego właściciela przed spadajacymi gałęziami i żołędziami, przed gradem i przed pazurami drapieżników. Tak, jak jaszczurka w razie niebezpieczeństwa poświęca swój ogon, tak też skrzat goniony przez np. kota może porzucić swoją czapkę. Większość społecznosci skrzatów jest zdania, że czapka charakteryzuje każdą jednostkę, podobnie jak charakterystyczny kształt nosa. Skrzacie dziecko, zaraz po urodzeniu dostaje swoje własne spiczaste nakrycie głowy, które "rośnie" wraz z nim: od środka wyciera się, natomiast z zewnatrz co roku zakłada się nową taśmę filcową odpowiedniej długości.
+0


My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced