Menu

error This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
11/21/2010 10:47:34 PM
Może to zabrzmi dziwnie i irracjonalnie, ale... jestem Skrzatem Domowym. Wikipedia definiuje to pojęcie tak:
"Skrzat domowy (ang. House-elf) - magiczna istota żyjąca w służbie czarodziejów. Skrzaty zazwyczaj posiadają tylko bogatsze i znaczniejsze rodziny czarodziejskie, często służą też w różnych instytucjach. Są traktowane jak niewolnicy i zarówno czarodzieje jak i same skrzaty uznają to za stan normalny. Za swą pracę nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, a sam pomysł otrzymywania wynagrodzenia wydaje im się zły i obraźliwy. Skrzaty są bardzo oddane swoim rodzinom, muszą być bezwzględnie posłuszne swym panom."
No właśnie. Tylko, że moja rodzina nie jest ani czarodziejska (w sensie tak dosłownym jak w Harrym Potterze), ani bogata. A ja nie uważam brak wynagrodzenia za pomysł niedorzeczny. Strasznie mnie to irytuje. Bo niby jestem pełnoprawnym członkiem mojej rodziny, traktowanym na równi z innymi, ale mój dzień opiera się prawie wyłącznie na sprzątaniu i poniekąd też usługiwaniu mamie i bratu. Co prawda ni chodzę w jakichś tam brudnych szmatach, ale sam fakt moich sprzątniowo - usługowych obowiązków bez wynagrodzenia i kiedy wszyscy inni sobie siedzą jest dobijający. Grr
+0
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
11/21/2010 10:49:55 PM

Wiwat Skrzaty

+0
Anna Wilk

20
2059 Posts
2059
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
11/21/2010 10:56:42 PM
+0
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
3/29/2011 4:18:37 PM

lesny1_400x400.jpg

SKĄD SIĘ WZIĘŁY SKRZATY?

Rok 1200 naszej ery był rokiem przełomowym dla badaczy życia i obyczajów skrzatów. W tym właśnie roku Szwed Frederik Ugarph w małej rybackiej chacie w Nidaros (dziś tereny Norwegii) znalazł pokrytą polichromią drewnianą figurkę przedstawiajacą skrzata. Skrzat był wysoki na 15 centymetrów, a wiec wielkości naturalnej - tak z resztą głosił napis na cokoliku tejże rzeźby. Figurka od niepamiętnych czasów należała do rodziny miejscowego rybaka, który wcale nie chciał się jej pozbywać. Po kilku dniach bezustannego targowania się udało się Ugarphowi jš kupić. Wyrzeźbiona została w korzeniu nieznanego drzewa.

:)
+0
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
3/29/2011 4:19:56 PM
Odkrycie tejże figurki potwierdza tezę o skandynawskim pochodzeniu skrzatów, z czego one same są bardzo dumne. Pierwsza wzmianka o skrzatach pochodzi z roku 470, kiedy to Publiusz Oktawiusz, emerytowany rzymski centurion, poślubiwszy miejscową pannę, nie wrócił do Rzymu i osiedlił się niedaleko dzisiejszego Leiden w Holandii. Zanotował mniej więcej takie słowa: "Dzisiaj zobaczyłem na własne oczy miniaturkę człowieka. Miał na sobie czerwoną czapkę i niebieską koszulę. Miał siwą brodę i zielone spodnie. Powiedział mi, ze mieszka w naszej okolicy od prawie dwudziestu lat. Mówił naszym językiem, do którego wtrącał obce słowa... Potem rozmawiałem z nim wiele razy."

:)
+0

My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced