Menuerror This forum is not active, and new posts may not be made in it.
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
3/29/2011 4:21:21 PM
GDZIE ŻYJĄ SKRZATY?

Na całym świecie. W Polsce największa ich ilość skupia się w Karpatach, na Podlasiu, na Kaszubach i Suwalszczyźnie, na Mazurach, Opolszczyźnie i w Górach Sowich. Maksymalna gęstość zaludnienia wynosi 15 mieszkańców na 100 hektarów. W Europie najczęściej można je spotkać na wybrzeżu Morza Irlandzkiego, na dalekiej Syberii, na północy Norwegii, w Szwecji, Finlandii a także w Belgii, Francji, czasem we Włoszech i na Bałkanach. W każdym kraju skrzaty mają swoją własną nazwę, np. w Holandii nazywają się Kabouter, w Irlandii Impy lub Gobliny, w Niemczech Heinzelmahhchen, w Norwegii Tomte lub Nisse, w Finlandii Tonttu a w Rosji Domovoj. Różne rasy skrzatów upodobały sobie specyficzne tereny. Na równinach żyją najczęściej skrzaty wiejskie, które upodobały sobie stare młyny, w miastach bardzo liczne skrzaty domowe i ogrodowe a na wybrzeżu prawie wyłącznie skrzaty wydmowe.


:)
+0
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
3/29/2011 4:27:24 PM
Dorosły skrzat leśny płci męskiej (około 275 lat) ma około 15 centymetrów wzrostu i waży jakieś 300 gramów. Ubrany jest zazwyczaj w czerwoną, spiczastą czapeczkę, która jest znakiem charakterystycznym, niebieską bluzę z kołnierzykiem wykładanym lub gładko wyciętą przy szyi (tych szczegółów i tak prawie nigdy spod brody nie widać). Nosi też zielone spodnie na szelkach, skórzany pasek z torbą na narzędzia, w której ma wszystko to, co może mu być potrzebne: młotek, różne wiertła, pilniki i inne takie rzeczy. W zależności od tego, gdzie żyje może nosić filcowe botki, buty zrobione z kory brzozowej lub w chodakach.

Skrzacie kobiety można dojrzeć dużo, dużo rzadziej, gdyż prawie nigdy nie wychodzą one z domu, a jeśli juz do tego dojdzie, to skrzatka i tak ma strój w barwach kamuflujących. Zanim skrzatka wyjdzie za mąż zawsze nosi czapkę zgniłozieloną, spod której widać warkocze. Później, gdy jest już dorosła, czyli mniej więcej po ukończeniu 300 roku życia, chowa włosy pod chustką, na którą nakłada czapkę ciemnoszarą. Na resztę ubioru składają się zazwyczaj: szara lub biała bluzka z chaftem, zielona spódnica aż do kostek, szare podkolanówki i filcowe botki albo kapcie. Często ubrane na szaro skrzatki dlatego nie lubią wychodzić z domu, że bywają mylone przez sowy z myszami. Niekiedy, zanim ptak spostrzeże różnicę, mogą skrzatkę boleśnie zranić.

:)
+0
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
3/29/2011 4:29:17 PM
SKRZACIA CZAPKA

Skrzaci
a czapka jest bardzo ważnym elementem stroju - każdy szanujący się skrzat woli pokazać się bez spodni niż bez czapki! Czapka, zawsze wykrojona z filcu, jest sztywna aż po sam czubek. Skrzat zdejmuje ją tylko w mroku alkowy, gdy idzie spać i możliwe, że też wtedy, gdy się kąpie, ale tego nie udało się nigdy sprawdzić. Natychmiast po przebudzeniu z powrotem nakłada czapkę, bo bez niej skrzat nie jest skrzatem, i doskonale o tym wie. Część socjobiologów przypisuje skrzaciej czapce tajemniczą moc czapki-niewidki, ale nie to jest przecież najważniejsze. Przede wszystkim ma ona chronić swego właściciela przed spadajacymi gałęziami i żołędziami, przed gradem i przed pazurami drapieżników. Tak, jak jaszczurka w razie niebezpieczeństwa poświęca swój ogon, tak też skrzat goniony przez np. kota może porzucić swoją czapkę. Większość społecznosci skrzatów jest zdania, że czapka charakteryzuje każdą jednostkę, podobnie jak charakterystyczny kształt nosa. Skrzacie dziecko, zaraz po urodzeniu dostaje swoje własne spiczaste nakrycie głowy, które "rośnie" wraz z nim: od środka wyciera się, natomiast z zewnatrz co roku zakłada się nową taśmę filcową odpowiedniej długości.


:)
+0
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
3/29/2011 4:31:17 PM

CZYM SIĘ ZAJMUJĄ?

Czym skrzaty tak właściwie się zajmują? Każdy rodzaj skrzatów ma swoje własne zajęcia, którym oddają się na codzień. Skrzaty leśne pomagają zwierzętom i roślinom, sadzą drzewka, sieją kwiaty, jagody i poziomki. Skrzaty wydmowe również pomagają zwierzętom, w tym także owadom, które często zostają przysypane przez piasek lub podtopione w wodzie. Skrzaty ogrodowe, żyjące najchętniej w starych, zabytkowych ogrodach, pomagają ludziom w drobnych pracach ogrodniczych, także ostrza narzędzia, przeganiają ptaki i myszy, które lubią zjadać nasionka. Skrzaty wiejskie i skrzaty domowe pomagają w domach, np. przy porządkach lub w pilnowaniu małych dzieci. Często odszukują też zagubione małe przedmioty i umieszczają gdzieś tak, aby ludzie bez problemów je zobaczyli. Istnieje jeszcze jedna odmiana skrzatów, a mianowicie skrzaty syberyjskie. Te z byle powodu dają się ludziom we znaki: zabijają bydło, sprowadzają nieurodzaj, suszę albo tęgie mrozy lub inne klęski żywiołowe. Dlatego też najlepiej w ogóle o nich nie mówić...

:)
+0
Dzoana K

398
15252 Posts
15252
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: Skrzaty
4/3/2011 10:18:41 PM

lesny1_400x400.jpg

:)
+0


My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced