MenuMarylka B..

338
16935 Posts
16935
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
30.11.2010r.ANDRZEJKI.."WRÓZBY ZABAWY "
11/25/2010 9:05:01 PM

W tym dniu obchodzą imieniny Andrzeje...jest to dzień Wrózb z29 na 30-ty listopada w wigilię św Andrzeja...

Historia

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Freyera, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Niektóre andrzejkowe wróżby i zabiegi magiczne

Indywidualne

 • dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie)
 • jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne)
 • jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne)

2010-11-25 07:51:46
Andrzejki
Gotland-Hejdeby kyrka Wandmalerei 02.jpg
Andrzej Apostoł
Dzień 29 listopada
Typ święta pogańskie
Zwyczaje wróżby i zabiegi magiczne
Inne nazwy Jędrzejki, Jędrzejówki
Podobne święta >Barbórka, Gregorianki, Katarzynki, Kaziuki, Mikołajki, Sylwester
Wikisłownik
Zobacz hasło andrzejki w Wikisłowniku

Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego[1].

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Spis treści

[ukryj]
 • 1 Historia
 • 2 Niektóre andrzejkowe wróżby i zabiegi magiczne
  • 2.1 Indywidualne
  • 2.2 Zbiorowe
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy

Zbiorowe

 • losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny
 • wylewanie wosku na zimną wodę (często przez klucz) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
 • ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych dziewczyn: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż
 • strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec
 • dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą
 • dziewczyny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce)[2].
 • dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu)[2].
 • uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce)

W Szkocji, jako święto bankowe, hucznie obchodzony jest dzień świętego Andrzeja, tj. 30 listopada, tam czci się go hucznie jedząc i pijąc.

Marylka
New Reply
+0
Marylka B..

338
16935 Posts
16935
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: 30.11.2010r.ANDRZEJKI.."WRÓZBY ZABAWY "
11/25/2010 9:16:10 PM
PRZYSŁOWIA I POWIEDZENIA Z TYM IMIENIEM.
 • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
 • Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
 • Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
 • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
 • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
 • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
 • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
 • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota
Marylka
New Reply
+0
Marylka B..

338
16935 Posts
16935
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: 30.11.2010r.ANDRZEJKI.."WRÓZBY ZABAWY "
11/25/2010 9:19:37 PM

Magia andrzejkowej nocy

jak sprawić, by magia tych dni towarzyszyła nam zawsze? Nie jako przypadkowy przechodzeń, ale jako dobry przyjaciel.

Dzięki silnemu czarowi jaki wtedy panuje możemy spróbować zmienić coś w naszych uczuciach oraz poprzez wróżby dowiedzieć się jak to zrobić.

Pomocne tutaj będzie wróżenie z kart np. tarota, run, kart anielskich lub innych kart, gdyż wtedy zadać możemy konkretne pytania. Oczywiście wróżby to przede wszystkim fajna zabawa ale można je również potraktować poważnie, jako drogowskaz i pomoc.

Od nas zależy jak na to spojrzymy. Wielokrotnie sama się przekonałam, ze wróżbom zaufać można i posłuchać ich rady na pewno warto a na dodatek skorzystać z mocy jaką w sobie mają.

Przy tym wszystkim pamiętać również należy, że to od nas zależy jak bardzo o naszą miłość się staramy. Jeżeli w naszym związku zaczyna być coś nie tak to pamiętajcie by zmiany zaczynać od siebie.

Zmieniając bowiem siebie, nasze nastawienie zmieniamy cały nasz świat- związek również. Gdy nad czymś się skupiamy i nad czymś pracujemy to zawsze to wzrasta. Jeżeli myślicie, że na dobry związek zasługujecie, a nawet więcej , że wam się on należy to na pewno taki związek dostaniecie, związek w którym miłość królować będzie.

Jeżeli natomiast macie przekonanie o waszej nieatrakcyjności, o tym iż na dobry związek nie macie szans to sami sobie fundujecie nie najlepszy układ. Korzystając więc z wróżb spróbujcie, zgłębiając przyszłość zastanowić się czego tak naprawdę od związku chcecie i czego oczekujecie. Każdy pewnie powie - szczęścia i miłości.

No tak ale czy tak naprawdę jest? Chcąc mieć miłość koło siebie sami musicie być pełni miłości. Chcąc czułości, wierności, lojalności musicie znaleźć to wszystko najpierw w sobie. Tak zawsze w życiu jest, że dostajemy dokładnie to na co zasługujemy

Marylka
New Reply
+0
Marylka B..

338
16935 Posts
16935
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: 30.11.2010r.ANDRZEJKI.."WRÓZBY ZABAWY "
11/25/2010 9:20:52 PM

Andrzejki.

Pewien Pan Andrzej z Jędrzejowa,
Wcale nie głupi, wręcz mądra głowa,
We wróżby wierzył,wciąż lał stearynę,
"Czy w końcu znajdzie fajną dziewczynę",
Lał wciąż ten wosk przez klucza dziurkę,
"Czy się ożeni, będzie miał córkę".

I zamiast wyjść, poznać dzieweczkę,
Andrzej kolejną zapala świeczkę,
I zamiast wyjść czasem do ludzi,
Andrzej znów wosku plamę studzi.

Marylka
New Reply
+0
Marylka B..

338
16935 Posts
16935
Invite Me as a Friend
Top 25 Poster
RE: 30.11.2010r.ANDRZEJKI.."WRÓZBY ZABAWY "
11/25/2010 9:22:04 PM

Oj będzie się działo...


Marylka
New Reply
+0


My Links

Search for People

Enter part of a name below to search our members.

Advanced